Restoration of a historic olive oil mill in Dikili
Dikili'de tarihi bir zeytinyaği işliğinin restorasyonu
  1. Tez No: 382949
  2. Yazar: DİDEM KINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM SARP TUNÇOKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Endüstri yapıları teknolojik değişmelerle beraber ürün değerliliğini kaybeden ve genellikle terk edilen yapılar olmalarına karşın, zeytinyağının hiçbir dönem önemini kaybetmemesi nedeni ile endüstri yapısı başlığı altında incelenen zeytinyağı işliklerinde durum farklıdır. Geleneksel yollarla zeytinyağı üretilen işliklerin bazıları teknik donanımlarında köklü değişikliklerle kontinü sisteme geçmiş, bazıları geleneksel yöntemi kullanmaya devam etmiş, bir çoğu da kontinü sistemin hızına direnemeyerek üretimin durmasıyla terk edilmiştir. Fakat son yıllarda geleneksel yollarla elde edilen zeytinyağının, gerek doğal tadı gerekse aroması ile rağbet görmeye başlamıştır. Bu eğilim zeytinyağı ile birlikte geleneksel yöntemlerle üretim yapmış işliklere de yansımıştır. İzmir'in Dikili ilçesine bağlı Bademli Köyünde yer alan ve çalışma konusu Araser zeytinyağı işliği, üretim aksamının İstanbul Rahmi M. Koç Endüstri Müzesi'ne bağışlanması ile üretimini durdurmuş ve 1999 yılından bu yana terk edilmiştir. Döneminin mimari, neoklasik üslubu ve sosyoekonomik özelliklerini yansıtması yanında tarihi önemi olan 1922 yılındaki mübadale günlerine de tanıklık etmiştir. Yapının mimari, yapısal ve teknolojik özelliklerinin tanımlanması için yapılan, fotoğraf destekli mimari ölçümleri ile yapısal ve malzeme sorunlarının tespitini içeren belgeleme çalışması üç haftalık bir alan çalışması ile tamamlanmıştır. İşliğin müzeye hibe edilen ekipmanları sergilendikleri müzede belgelenmiştir. Bu bilgiler ışığında, işliğin sahip olduğu tüm değerleri ile yaşatılmasına yönelik olarak, uluslararası koruma prensipleri ile uyumlu yeni bir işlev ve yapılacak müdahaleleri içeren bir restorasyon önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although many industrial heritage buildings, of which, the availability of the product they produced was lost and they were totally abandoned, the situation is different for olive oil mills which have been discussed as industrial heritage buildings since olive oil has never lost its vital importance. Some of them, which employed traditional extraction techniques, were converted to“continuous system”for faster production by changing their hardware equipment, while others persisted in using traditional techniques. But, many historic olive oil mills were abandoned since they could not compete with the new system. However, the taste obtained by traditional techniques has gained an increasing preference. This trend has attracted public attention not only in the taste of oil, but also in historic olive oil mills to conserve them as industrial heritage. Araser mill, subject of the study, is located in Bademli Village, of Dikili District of İzmir Province, but abandoned following the donation of its hardware to Rahmi Koç Industry Museum in İstanbul in 1999. While reflecting architectural, neoclassical style and socioeconomic features of its period, it witnessed the population exchange in 1922 which was an important historic event. Including architectural measurements, supplemented with photography, determination of structural and material problems documentation of the mill was done by observations during three-week survey period to define its historical, architectural and technological features as the values it possessed. The equipment donated to the museum was documented by a visit to the museum. In light of this information, a restoration proposal, which includes new function and interventions conforming to contemporary conservation principals, is presented.