Alfa SiAlON seramiklerinin oksidasyon davranışlarının incelenmesi
Investigation of the oxidation behavior of alpha SiAlON ceramics
- Tez No: 232918
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA KURAMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
SiAlON seramikleri, sahip oldukları mekanik, ısıl ve kimyasal açıdan üstün özellikleri nedeni ile gerek mühendislik alanlarında gerekse fonksiyonel amaçlı olarak çeşitli endüstri kollarında tercih edilen önemli seramik malzeme çeşitidir.SiAlON seramiklerinde diğer seramik malzemelerde olduğu gibi kullanım verimliliği ve kullanım süresi malzemenin sahip olduğu özellikler (oksidasyon ve korozyon direnci, sertlik, tokluk, ısıl şok direnci v.b.) ile doğrudan ilişkilidirBu çalışmada, ? -SiAlON seramiğinin oksidasyon davranışı incelenmiştir. Y, Sm ve Y/Sm sisteminde farklı sıcaklık ve sürelerde yapılan oksidasyon çalışmalarından elde edilen ağırlık kazanımı verilerine bağlı olarak reaksiyon kinetiği incelenmiş, Er, Sm, Y ve Y/Sm, Er/Sm sistemlerinde ise katkı maddesinin oksidasyon davranışına etkisi araştırılmıştır. Ayrıca bu numuneler, 1400 ? C de 6 saat ısıl işleme tabii tutulup ısıl işlemin oksidasyon davranışı üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SiAlON ceramics are well known with their excellent high temperature mechanical, thermal and chemical properties. SiAlON ceramics have many application fields because of their high strenght, high toughness, high hardness, high wear, oxidation and corrosion resistance properties.Like all other ceramic materials, at SiAlON ceramics the working efficiency and life time of the materials are related with the properties (oxidation and corrosion resistance, hardness, toughness, thermal shock resistance... ) of the materials.In this study, the oxidation behaviour of ? SiAlON ceramics are investigated. In Y, Sm ve Y/Sm systems, oxidation experiments were done at different temperatures and periods to investigate the oxidation kinetics of the samples depending on the weight chances per unit mass. In Er, Sm,Y ve Y/Sm, Er/Sm systems the effect of additives on the oxidation behaviour is investigated. Additionally, the samples are heat treated at 1400 ? C for 6 hours to find out the effect of heat treatment on the oxidation behaviour.