Bazı trimethoprim türevlerinin genotoksik etkilerinin cbmn testi ile araştırılması
Genotoxic activity of some trimethoprim differentiations with cbmn test studies
- Tez No: 232917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN TÜYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Genetik hasarın bir göstergesi olan mikronükleusun belirlenmesinde son yıllarda en çok tercih edilen yöntem CBMN (sitokinezi engellenmiş mikronükleus) tekniğidir.Bu tez çalışmasında, bazı trimethoprim ve türevlerinin genotoksik aktivitesi, insan periferal kan lenfositlerinde in vitro CBMN tekniği ile araştırılmıştır. Periferal kan örnekleri sigara içmeyen sağlıklı iki erkek bireyden alınmış ve lenfosit kültürleri 24 ve 48 saatlik sürelerde maddelerin 50 ve 25 µg/ml' lik dozlarıyla muamele edilmiştir. Bu maddelerin insan kan lenfositlerinde meydana getirdiği mikronükleus (mn) frekansları tespit edilmiş ve CPI (hücre) değerleri hesaplanmıştır.Elde edilen verilere göre, trimethoprim ve türevlerinin uygulanan dozlara ve süreye bağlı olarak mikronükleus frekansında önemli bir artışa sebep olduğu, CPI değerlerinde ise istatistiksel olarak anlamlı bir artışa yol açmadığı görülmüştür.Sonuç olarak, bu çalışmada kullanılan test maddelerinin insan kan lenfositlerinde in vitro CBMN tekniğine göre, genotoksik etkili oldukları
Özet (Çeviri)
In recently, CBMN (cytokinesis-blocked micronucleus) technique has been extensively prefered for detecting micronucleus which is a biomarker of genetic damage.In this study, genotoxic activity of some trimethoprim differentiations were investigated with in vitro CBMN technique in peripheral blood lymphocyte. Peripheral blood samples were obtained and cultured from two healthy non-smoking male individuals. Lymphocyte cultures were treated for the last 24 and 48 h with 50 ve 25 µg/ml material doses. MN (micronucleus) frequency which was created by test materials in peripheral blood lymphocyte was analyzed. CPI ( cell ) values was calculated.According to the values, trimethoprim differentiations caused a significant dose and time-dependent increase in MN frequency. CPI values didn?t cause a statistical meaningfulness in lymphocytes.In conclusion, We can say that these materials which were used this study have genotoxic effects with in vitro CBMN technique in human peripheral blood lymphocytes; but didn?t cause an important decrease on cell division.