Antibakteriyel malzeme ve sistemlerin geliştirilmesi ve dezenfeksiyon uygulamaları
Development of antibacterial materials and systems and disinfection applications
- Tez No: 232931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. SAVAŞ KOPARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada kaolinit, klinoptilolit ve sepiyolit doğal malzemeleri antibakteriyel duruma getirilmiştir. Kullanılan doğal malzemeler yerli kaynaklardan elde edilmiştir ve zenginleştirme, saflaştırma vb. ön işlemlere tabi tutulmamıştır. Dezenfeksiyon etkinliğini artırmak amacıyla melez ve ardışık sistemler kullanılarak suda ve havada dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Doğal malzemelerin antibakteriyel duruma getirilme işlemi gümüş iyonu kullanılarak kimyasal ve fiziksel yolla sağlanmıştır. Kimyasal yolla antibakteriyel duruma getirilen doğal malzemeler fiziksel yolla antibakteriyel duruma getirilen doğal malzemelere göre bünyelerine daha fazla gümüş iyonu almıştır. Melez ve ardışık sistemler ile su dezenfeksiyonu gümüş iyonu destekli antibakteriyel dolgulu kolon, düşük frekanslı ve yüksek frekanslı ultrasonik sistemler ve ultraviyole sistem ile ikili ve üçlü sistemler olacak şekilde kullanılarak sağlanmıştır. Melez ve ardışık sistemler ile hava dezenfeksiyonu gümüş iyonu destekli antibakteriyel dolgulu kolon, UV reaktör ve foto-katalitik destekli UV reaktör birlikte kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Suda ve havada yapılan dezenfeksiyon çalışmalarında melez ve ardışık sistemlerin sinerjik etki göstererek tek başlarına kullanıldıklarında sağladıklarından daha etkin dezenfeksiyon gerçekleştirilebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, natural kaolinite, clinoptilolite and sepiolite materials were transformed into anti-bacterial form. The utilized natural materials were obtained from domestic resources without further pre-processes such as enrichment and purification. The disinfection operation was performed using hybrid and serial systems to improve efficiency. The transformation into anti-bacterial forms was achieved by physical and chemical silver ion utilization. The chemically transformed anti-bacterial materials were found to contain more silver ions as compared to the physically transformed ones. Water disinfection with hybrid and serial systems was obtained by silver ion supported antibacterial filled column, wideband ultrasonic systems, and ultraviolet systems in combinations of double and triple systems. Air disinfection with hybrid and serial systems was obtained by combined usage of silver ion supported antibacterial filled column, ultraviolet reactor, and photo-catalytic supported ultraviolet reactor. Water and air disinfection studies show that combined use of hybrid systems have better disinfection efficiency as compared to individual uses of each of the described methods