Topoloji temelli köşe bulma
Topology based corner detection
  1. Tez No: 232942
  2. Yazar: TOLGA ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜRAY ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Köşe bulma, görüntü işleme alanı içinde önemli uygulamalardan biridir. Daha yüksek seviyeli, nesne tanıma, yüz tanıma ve bölütleme gibi işlerde kullanılan temel işlemlerden biridir. Köşe bulma görevi için çok sayıda algoritma önerilmiştir. Bunlar içinde en yaygın kullanılanlar, iyi sonuçlar veren ve büyük işlem kapasitesi gerektirmeyen, SUSAN, CSS, Kitchen-Rosenfeld ve Plessey algoritmalarıdır. Bu tez çalışmasında, bulanık topoloji yaklaşımı kullanan topolojik bir köşe bulma algoritması önerilmiştir. Yöntem, uygulandığı algoritmaya gürültüden en az şekilde etkilenme, dolayısıyla daha az hata yapma ve daha çok doğru köşe bulma gibi özellikler kazandırmaktadır. Bu çalışma, geliştirilen yöntemin SUSAN algoritmasına katılmasına dayanmaktadır. SUSAN algoritmasının seçilmesinin sebebi genel olarak diğer algoritmalara göre daha başarılı olmasıdır. Elde edilen sonuçlara göre, topolojik SUSAN algoritması geleneksel algoritmaya göre biraz yavaş fakat daha başarılıdır. Özellikle, yanlış köşelerin bulunma oranını %40 düşürmektedir.
Özet (Çeviri)
Corner detection is one of the most important tasks in the field of image processing. It is one of basic operations used in higher level tasks such as obect recognition, face recognition and segmentation. So far, many algorithms are proposed for corner detection. Among them, the most widely used algorithms are SUSAN, CSS, Kitchen Rosenfeld and Plessey algorithms due to their successes and requiring less computation power. In this thesis work, a fuzzy topological corner detection algorithm is presented. The proposed method enhances the algorithm by decreasing noise effect, thus ensures lower false detections and more true corners. This thesis work is based on extending the SUSAN algorithm with the proposed method. SUSAN algorithm is chosen because it is generally more successful than the others. According to the results obtained, topological version is superior to the conventional version but it is slightly slower. Especially, false corner detection rates are reduced by %40.