İnşaat sektöründe ulusal ölçekli firma yöneticileri temelinde eğitim-başarı/başarısızlık ilişkisinin incelenmesi
Correlation of education and success/failure in construction sector basic on national firm administrators
- Tez No: 232943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, yapı sektöründe yüklenici olarak faaliyet gösteren firmayöneticilerinin eğitim seviyeleri ile söz konusu eğitimin başarılarına etkileriaraştırılmıştır. Meslek içi eğitim ile yabancı dil ve bilgisayar kullanımı gibi faktörlerinbaşarıya etkisi de çalışma kapsamında irdelenmiştir. Başarı ölçütü olarak firmalarınyıllık ciroları ile firma yöneticilerinin kişisel gelir düzeyleri temel alınmış, ayrıcayöneticilerin özgün başarıları, ödülleri, yayınları ile firma ve kriz yönetimindekibaşarıları da sorgulanmıştır.Anket çalışmalarının sonuçları paket programlar yardımı ile irdelenmiş vesonuçlar görsel olarak da grafikler vasıtası ile sunulmuştur.Yapı sektöründe faaliyet gösteren firma yöneticilerinin eğitim düzeylerindekiartışın sektörün başarısına doğrudan olumlu etkilerinin olacağına inanılmaktadır. Tezçalışması kapsamında elde edilen sonuçların inşaat mühendisliği bölümleri başta olmaküzere, yapı sektörüne yönelik teknik eğitim veren diğer bölümler tarafından dakullanılabileceği ve eğitimin gelişmesine olumlu katkıları olabileceğideğerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The education levels of administrators of constracting firms in constructionsector and the effect of education on their success is examined throughout the thesisstudy. The effects of in profession training, foreign language knowledge and computerusage on success are also studied. The endorsements of the contractor firms and thepersonel income levels of administrators are accepted to be primary success indicators,as well as original achievements, rewards, publications, and firm and economical crisisadministration success are also examined.The results of questionnaires are analyzed by using package computer programsand presented visually by graphics.It is believed that the rise in the education levels of administrators of contractorfirms will have a positive effect on the success of the construction sector. The results ofthe thesis study will be beneficial for civil engineering departments, as well as all otherdepartments dealing with technical education.