Eskişehir kent merkezinde kullanılan dış mekan fitness spor aletlerinin antropometrik ölçülerinin değerlendirilmesi ve bir tasarım önerisi geliştirilmesi
A review of antropometrics of outdoor fitness equipment in downtown, Eskisehir, and a design proposal
  1. Tez No: 232944
  2. Yazar: NAZİFE ASLI KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL HAKAN KAĞNICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Spor, Anatomy, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, Eskişehir kent merkezinde yaşayan insanların antropometrik ölçülerinin, yazılı kaynaklarca tanımlanmış bilimsel koşullar altında elde edilen veriler ışığında belirlenmesi ve bu verilerin dış mekan spor aletlerinin yeniden tasarımında etkin bir şekilde kullanılması üzerinedir. Antropometri bilimsel kaynaklarda ?insanların ölçülmesi? olarak tanımlanır. Fiziksel antropoloji, insana değişkenliğinin bir yönünü gösterir: değişik toplumlardan insanların, aynı zamanda, özellikle bireylerin hareket halindeki ölçümlerini de tanımlar: değişik vücut ölçüleri ve oranları. Antropometri ile insana yönelik tasarımın her aşamasında çok önemli bir yer tutan ergonomiye kaynak teşkil edecek veriler elde edilir. İnsanın çevresiyle olan ilişkilerini disiplinler arası bir anlayışla inceleyen ergonomi, insanın her türlü fiziksel ortamda (özellikle spor ve çalışma hayatına yönelik ortamlarda) kullandığı araçların insan vücudunun hareket ilkelerine uygunluğunu sağlar. Ergonomik olarak doğru tasarlanmış araçlar söz konusu işin verimini arttırabilir. Ayrıca, ergonomik araçlar yorgunluk ya da sakatlanma gibi istenmeyen durumların karşılaşılma riskini azaltabilmektedir. Ancak antropometrik ve ergonomik veriler toplumdan topluma ve bireyden bireye değişkenlik göstermektedir. Bu noktada tasarımın gücü devreye girmektedir. Tasarım çalışmaları ile bu değişkenliğe cevap verebilecek uygun tasarımlar üretilebilmektedir. Farklı özelliklere sahip bireyleri memnun edebilmenin tek yolu etkin bir tasarım sürecinin uygulanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the anthropometric measurements of people who live in Eskisehir that are determined under the scientific conditions and to design the outdoor fitness equipment according to these measurements. Anthropometry literally means“measurement of humans.”In physical anthropology it refers to one aspect of human variation: The different body sizes and proportions of individuals belonging to different populations. Also it specifically refers to measurement of living individuals. The data which is the resource for ergonomics is obtained by the help of Anthropometrics that is very important in each phase of the design for humans. By the way, ergonomics analyses the relations of people with the environment by interdisciplinary understanding and checks the convenience of behavioral principles of human body to the usage of every type of tools in different conditions (especially in working and sporting conditions) by humans. The tools and equipment that are designed according to the discipline of ergonomics help to increase the efficiency of related activities. Besides, the ergonomic tools and equipment are to decrease the risk of fatigue and injury. However, anthropometric and ergonomic data differentiate from society to society and even from person to person. In this point, design is very important. Design studies help to meet these varieties by producing convenient products. The unique way of satisfying people that have different characteristics are to apply effective design process.