Manyezit tuğlada spinel tipi ve miktarının termo-mekanik özelliklere etkisi
The effect of amount and type of spinel on the thermo-mechanical properties of magnesite refractories
- Tez No: 232948
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Refrakter malzemelerin kullanımında ani ve tekrarlı sıcaklık değişimleri, yapıda çatlaklara veya mevcut çatlakların yayılmasına ve dolayısıyla kırılmalara neden olmaktadır. Bu nedenle, malzemelerin termo-mekanik özelliklerinin bilinmesi ve malzemenin güvenli bir şekilde kullanılması önemlidir. Manyezit tuğlaya fused ve sinter spinel eklenmiş ve ilavelerin refrakter malzemelerin fiziksel, ısıl ve mekanik özelliklerine etkileri incelenmiştir. Bu çalışmada manyezite değişik oranlarda fused ve sinter spinel ilave edilerek hazırlanan refrakterlere su emme, yoğunluk, gözenek miktarı, soğukta basma mukavemeti, sıcakta kırılma mukavemeti, ısıl genleşme, üç nokta eğme testi ve ısıl şok deneyleri yapılmış olup refrakter numunelerin ve hammaddelerin X-ışınları difraksiyonu (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile minerolojik ve faz analizleri yapılmıştır. Yapılan çalışmaların sonucunda seçilen reçetelere 500 ve 1000 oC'de ısıl şok uygulanmış, ısıl şok sonrası refrakterlerin mukavemet, elastik modül ve relatif mukavemet değerlerindeki değişimler incelenmiştir. MgO-fused spinel içeren refrakterlerin mekanik ve ısıl özelliklerinin MgO ve MgO-sinter spinel içeren refrakterlerden daha iyi olduğu belirlenmiş, MgO-spinel refrakterlerde kullanılması gereken optimum spinel miktarı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The repitation of temperature variations causes or propagates cracking in refractories. Therefore, knowledge of the thermo-mechanical properties plays an important role in terms of using the refractories safely. Fused and sinter spinel were added to magnezite brick and the effects of additives on the physical, thermal and mechanical properties were investigated. In this study, water absorption, density, porosity, cold crush strength, hot strength, thermal expansion, three point bending strength and thermal shock experiments were carried out on the refractories prepared with the addition of different amounts fused and sinter spinel. Minerological and phase analysis of the representative samples were analysed by X-ray Diffraction (XRD) and Scanning Electron Microscope (SEM). Mechanical and thermal properties of fused spinel containing refractories were better than sinter spinel containing refractories. Finally, thermal shock tests were carried out under 500oC and 1000oC. The variations of bending strength, elastic modulus and relative strength values were investigated. As a result, The mechanical and thermal properties of the refractories containing MgO-fused spinel were found better than the refractories containing MgO-sinter spinel and optimum amount of spinel in the refractories was determined.