Melastan fermentasyonla laktik asit üretiminin optimizasyonu
Optimizitation of lactic acid production from beet molasses
- Tez No: 232949
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN BOZAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Biotechnology, Chemical Engineering
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Lactobacillus plantarum ATCC 8014 ile melas kullanılarak laktik asit üretiminin optimizasyonu ve büyüme kinetiği araştırılmıştır. Laktik asit üretimi üzerine ortam pH'ının (5-7) ve maya özütü konsantrasyonun (25-75g/L) etkilerini incelemek ve bu fermentasyon parametrelerinin optimum seviyelerini belirlemek amacıyla Cevap Yüzey Yöntemi (Response Surface Methodology) kullanılmıştır. Yapılan varyans analizinde, pH ve maya özütü konsantrasyonunu laktik asit üretimi üzerine önemli derecede etkin olduğu görülmüştür. Yapılan deneyler sonucu optimum laktik asit konsantrasyonunun (41,52 g/L), pH, 6 ve 47 g/L maya özütü konsantrasyonunda elde edilebileceği belirlenmiştir. Lb. plantarumun büyüme kinetiğini ve sakkaroz kullanımı Monod modeline uygunluğunu incelemeştir. Altı farklı başlangıç substrat (sakkaroz) konsantrasyonlarıyla (28,16-203,27 g/L) gerçekleştiren kesikli fermentasyonlarda, büyüme kinetiği en düşük (28,16g/L) ve yüksek substrat konsantrasyonları (Cs>80,33 g/L) haricinde Monod denkliğine uygunluk gösterdiği görülmüştür (R2>0,95).
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine optimal conditions of pH and concentration of yeast extract for obtaining maximum lactic acid production from beet molasses by Lactobacillus plantarum ATCC 8014. The response surface methology was employed to determine the maximum lactic acid concentration at optimum value for the process variables. Lactic acid production was significantly affected by pH and concentration of yeast extract. Lactic acid concentration (41.52 g/L) was obtained at pH and concentration of yeast extract of 6 and 47 g/L. It obtained that acceptability of growth kinetic of Lactobacillus plantarum to Monod kinetic model. The biomass growth, sucrose utilisation kinetics of lactic acid production from molasses by Lactobacillus plantarum was studied. Batch fermentation experiments were performed at with six different initial molasses sucrose concentrations (28.16-203.27 g dm?3). The substrate concentrations are suitable to Monod kinetics model except the lowest substrate consentration and high substrat concentrations (Cs>80.33 g/L) in which are studied (R2 > 0.95).