Dinamik değişen paket işaretleme olasılığı yöntemini kullanarak internet protokol geri izlemesi
Internet protocol traceback by using dynamic changing packet marking probability method
  1. Tez No: 232958
  2. Yazar: MUSTAFA SAİT ÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN GERMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Günümüz IP veri ağ alt yapısı, DDoS (Distributed Denial of Service)saldırılarının kaynaklarını belirlemekte yetersiz kalmaktadır. ?nternetProtokolünün doğal yapısının anonim karakteristiğini azaltmak ve bu noktalarınbelirlenmeleri için IP geri izleme yöntemleri gelistirilmistir. Bu tezde, IP geriizleme yöntemlerinden biri olan Olasılıksal Paket ?saretleme yöntemi üzerindeyoğunlasılmıs ve bu yöntemi gelistirmek için IP paketlerinin yönlendiricileregirdikleri ve çıktıkları noktalar arasındaki trafik yoğunluğu gözlemlenmis ve bunabağlı olarak değisen paket isaretleme olasılığı önerilmistir. Ayrıca paketisaretlerine zıplama sayıları eklenerek farklı saldırı yollarının tespit edilmesiamaçlanmıstır. Önerilen yöntemle literatürde tanımlanan yöntem, OPNET veri ağıbenzetim yazılımıyla test edilmis ve sonuçta daha az sayıda isaretlenmis paketkullanarak saldırıların yönlendiricilere girdikleri noktaların bulunduğugözlemlenmistir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, IP data network infrastructure is inadequate to find the originof DDoS (Distributed Denial of Service) attacks. IP traceback algorithms aredeveloped to abate the characteristic of anonymously available nature of theInternet Protocol and find the origins of these attacks. In this thesis, one of the IPtraceback algorithms, Probabilistic Packet Marking is studied and the density oftraffic between routers? ingress and egress points which IP packets enter and exitis used to develop a new method for the dynamic changing packet markingprobability. Also hop number is added into packet marks to distinguish differentattack paths. The proposed method and the method in the literature are tested byOPNET network simulation software and less number of marked packets isobserved to be enough to find ingress points of routers concerning DDoS attacks.