Design and implementation of a VoIP phone using a microprocessor board
Mikroişlemci tabanlı bir VoIP telefon tasarımı ve gerçeklemesi
  1. Tez No: 232959
  2. Yazar: METİN ÇIKRIKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT AKINLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
IP ağları üzerinden ses iletimi (VoIP), veri ve ses ağlarını bir birine yakınlaştırıp,şirketlerin maliyetlerini büyük ölçüde azaltmasına yardımcı olduğu için çok önemli halegelmiştir. Internet Engineering Task Force (IETF) tarafından geliştirilen SessionInitiation Protocol (SIP), İnternet uç sistemleri arasında oturumların kurulmasını,sonlandırılmasını ve değiştirilmesini sağlayan ve aynı zamanda konferanslarınyapılmasına ve uçtan uca aramalara imkan veren ve son zamanlarda öne çıkan biroturum kurma protokolüdür. SIP kullanan VoIP'in ortaya çıkmasıyla, pazarda çoksayıda SIP telefon görünür hale geldi. Bu telefonlar hem SoftPhone denen yazılımlarşeklinde hem de donanım olarak yapıldılar. Donanımsal bir SIP telefonu, üzerindeEthernet veya 802.11 ağ arayüzü olan ucuz bir mikroişlemci kartı ile gerçeklenebilirhale geldi. Bu telefonlar, minimum sistem kaynağı gereksinimi olan eksiksiz bir SIPyığınına sahip olmalıdır.Bu tezde amacımız, gömülü bir kart kullanarak, donanımsal bir SIP telefonutasarlamak ve gerçeklemektir. Ana motivasyonumuz, standarda uyumlu, minimum SIPyığın gereksinimlerini karşılayan ve gömülü bir sistemde çalıştığında en alt seviyedekaynak kullanacak bir SIP yığını elde etmektir. Bu tezde katmanlı bir SIP yığınıgerçekledik, ve bu yığını Ubicom mikroişlemci kartına yükledik. Gerçeklenen SIPyığınını test etmek için bir SIP vekil sunucu, bir SIP kaydedici sunucu ve bir de SIPdurum sunucusu gerçeklendi. Son olarak yazılım tabanlı ticari X-Lite telefonu sistemeentegre edildi, ve SIP yığın gerçeklememizin uyumluluğu başarılı bir şekilde test edildi.
Özet (Çeviri)
Transmission of voice over an IP network (VoIP) is very important as it lays theground for data and voice network convergence, which allows tremendous cost savingsfor both enterprises and carriers. Session Initiation Protocol (SIP), developed by theInternet Engineering Task Force (IETF), is the emerging VoIP signaling protocol that isused to setup, terminate and modify associations between Internet end systems,including conferences and point-to-point calls. With the emergence of VoIP using SIP,many SIP phones have emerged on the market. These phones both come in software,called a SoftPhone, and hardware varieties. A hardware SIP phone is implemented usinga cheap microprocessor board with a network interface such as Ethernet or 802.11. Suchphones must have a full-fledged SIP stack with a small footprint requiring minimalsystem resources.In this thesis, our goal is to design and implement a hardware SIP phone using amicroprocessor board. The main motivation is to obtain a standards-compliant, smallfootprint SIP stack implementation that would require minimal resources when run in anembedded system. We have implemented a layered SIP stack and deployed it on theUbicom microprocessor board. To test the implemented SIP stack, a SIP proxy server, aSIP presence server and a SIP registrar have also been implemented. Finally, we haveintegrated a commercial SIP SoftPhone, X-Lite, into the system, and successfully testedthe compatibility of our SIP stack implementation with X-Lite.