Documentation of a historical house with close range digital photogrammetry
Tarihi bir konutun yakın erimli dijital fotogrametri ile belgelenmesi
- Tez No: 232971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE HAMAMCIOĞLU TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, dijital fotogrametrik teknikleri mimari koruma disiplinindeki haritalama teknikleri ile birleştirerek, tarihi bir yapının orjinal mimari elemanlarını, değişmişliklerini ve hasarlarını belgelemeyi ve böylece bir mimari koruma projesine rehberlik edebilmeyi amaçlamaktadır. Önerilen belgeleme, İzmir'de Alaçatı kentsel koruma bölgesinde bulunan bir 19. yüzyıl evinin ön cephesi için uygulanmıştır. Demiral Evi, boş durumda olması ve hasarları sebebiyle diğer tescilli evler arasında koruma önceliği taşımaktadır.Alaçatı'daki tarihi evlerin cephelerinin analitik belgelenmesi yakın erimli monoskopik yazılımların düzeltim opsiyonu ile hızlı bir şekilde yapılabilir. Kalibre edilmiş dijital bir kamera ile bir ?total station? (elektronik takeometre cihazı) bu aşamada kullanılan diğer araçlardır. Hazırlanan renkli tematik haritalar, 1/50 ölçekli analiz için yeterli hassasiyettedirler ve fotoğraflar üzerindeki niteliksel bilgiye sahiptirler. Genel geometriyi belirleyen üç boyutlu nokta ölçümlerinin 1/50 ölçekli düzeltilmiş imaj mozaiği ile çakıştığı kontrol edildikten sonra, bozulmalara ait ayrıntıların bu mozaikten çizilebileceğine karar verilmiştir.Bu çalışma, korumacı-mimarların koruma projelerine adapte edebilecekleri, çağdaş bir belgeleme yöntemi önermektedir. Ölçekli iki boyutlu cephe çizimlerinin üzerine tarama yaparak harita oluşturma gibi sık uygulanan belgeleme tekniklerindekine kıyasla, düzeltilmiş imaj mozaiği üzerine haritalama olarak önerilen yöntemde harcanan süre daha kısadır. Restoratör mimarın, hazırlanan ölçekli düzeltilmiş imaj mozaiği üzerinde birçok yapısal detayı inceleme şansı bulunmaktadır. Sonuç ürünler gerçeği daha iyi temsil ederler.
Özet (Çeviri)
This study aims to document the original architectural characteristics, alterations and damages of a historical house by combining the digital photogrammetric techniques with the mapping concepts of architectural conservation so that an architectural conservation project can be guided. The proposed documentation is carried on the entrance façade of a 19th century house located in the urban conservation site of Alaçatı, İzmir, Turkey. The Demiral House has conservation priority among the other listed houses because of its vacant state and damages.Analytic recording of the façades of the historical houses in Alaçatı can be made fast with the rectification option of close range monoscopic softwares. A calibrated digital camera and a total station are the other tools used in this process. The colored thematic maps prepared are accurate enough for 1/50 scale analysis and they possess the qualitative information on the photographs. After it is checked that the three-dimensional measurements defining the general geometry overlap with the 1/50 scaled rectified image mosaic, the details concerning the deteriorations are decided to be drawn to the scaled elevation drawing from this mosaic.This study has proposed a contemporary documentation technique so that architect-conservators can easily adapt in their conservation projects. When compared to the frequently applied documentation techniques like hatching on scaled two-dimensional elevation drawings, it takes shorter time to prepare the proposed mapping method on rectified image mosaic. The architect-restorer has also the chance to examine many constructional details on the scaled rectified image mosaic. The end results are more realistic.