Karabük civarında bulunan Pseudevernia furfuracea (L.) Zoppf. var. furfuracea liken türünde ağır metal kirliliğinin atomik absorpsiyon spektroskopisi ve rapd analizi ile araştırılması
Investigation of heavy metal pollution in lichen species Pseudevernia furfuracea (L.) Zopf. var. furfuracea from Karabük province by atomic absorption spectroscopy and rapd analysis
  1. Tez No: 232987
  2. Yazar: TAYLAN BEYAZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜMER ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Karabük demir-çelik fabrikası civarından toplanan Pseudevernia furfuracea liken türünde ağır metal birikimi atomik absorpsiyon spektrometresi (AAS) ve çevre kirliliğinin DNA üzerindeki olası etkileri RAPD analizleri ile incelenmiştir.Toplanan liken materyalinde, sekiz ağır metal elementinin (Fe, Cd, Cu, Cr, Pb, Ni, Zn, Mn) konsantrasyonları AAS ile belirlenmiştir. Elde edilen AAS verileri kirlilik seviyelerini belirlemek amacıyla kullanılmış ve bu kirliliğin örneklerin DNA'larında meydana getirebileceği değişimler RAPD-PCR yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmada 10 farklı primer kullanılmış ve polimorfizm hesaplanırken kontrolün bant paterni dikkate alınmış ve örneklerde yeni ortaya çıkan bantlar ve kaybolan bantlar sayılmıştır. En yüksek polimorfizm Tube A01 primerinde saptanmış ve toplam polimorfizm oranı %21.11 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Heavy metal accumalation was analysed by using AAS and effects of environmental pollution on DNA was investigated by RAPD analysis in lichen species Pseudevernia furfuracea talli collected from around a smelter foundary in the province of Karabük.Concentrations of eight heavy metal elements (Fe, Cd, Cu, Cr, Pb, Ni, Zn, Mn) in the collected material were detected by atomic absorption spectrometry. The AAS data were evaluated via pollution scales, and specimens were analysed using RAPD-PCR to detect the probable pollution effects and changes on DNA molecules. Ten decamer primers were used, and polymorphism was calculated in relation to the appearance of new bands and disappearance of normal bands considering the control?s band patterns. Primer Tube A01 showed the highest polymorphism. Total polymorphism ratio was determined as % 21,11.