Bazı karayosunu türlerinin antimikrobiyal aktivitesinin belirlenmesi
Determining antimicrobial activity of some mosses
- Tez No: 232988
- Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu çalışmada 20 farklı karayosunun 10 farklı mikroorganizma üzerine antimikrobiyal etkisi in vitro incelenmiştir. Karayosunlarından ekstraksiyon için kloroform, benzen, dietil eter, etil alkol, metil alkol, etil asetat, sdH2O ve 0.5 M Tris - HCl tamponu (pH= 8.0) çözücü olarak kullanılmıştır. Genel olarak, sdH2O ve tampon ekstraktları ile en yüksek, buna karşılık dietil eter ve etil alkol ekstraktları ise en düşük seviyede antimikrobiyal etki göstermiştir. Ayrıca, iki ayrı lokasyondan toplanan 3 karayosunu örneği kullanılarak, lokasyonun antimikrobiyal aktivite üzerine olası etkisi araştırılmış ve lokasyon parametresinin, özellikle de karayosunlarının yaşadığı fiziksel çevrenin antimikrobiyal aktivite açısından etkili olduğu gözlenmiştir. Çalışmada kullanılan karayosunlarından, Isothecium alopecuroides (Dubois) Isov., etki ettiği mikroorganizma sayısı açısından en yüksek etkiyi göstermiştir. Calliergonella cuspidata (Hedw.) Locske, Pterigynandrum filiforme Hedw., Plagiothecium denticulatum (Hedw.) Br. Eur. var. denticulatum ve Pohlia cruda (hedw.) Lindb. (Webera cruda (Hedw.) Bruch. ise test edilen hiçbir mikroorganizmaya etki göstermemiştir. Ayrıca, seçilen karayosunlarından hiçbirinin Salmonella enteretidis ATCC 13076 üzerine antimikrobiyal aktivite göstermediği gözlenmiştir. Sonuçlar; standart cephalothin (30µg), gentamicin (10µg), cefuroxime (30µg), ampicilline (10µg), sulfamethoxazole - trimethoprim (23,75 - 1,25 µg) ve vancomicin (30µg) diskleriyle karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the antimicrobial activity of 20 different mosses were tested in vitro against 10 different microorganisms. For the extraction, chloroform, benzene, diethyl ether, ethyl alcohol, methyl alcohol, ethyl acetate, sdH2O and 0.5M Tris-HCl buffer (pH=8.0) were used as solvents. According to the results, it could be proposed that among the solvents, solving the active substances the most effective ones are sdH2O and the buffer solution, and the least are diethyl ether and ethyl alcohol. In addition to these, the effect of the location on the antimicrobial activity of the mosses was put forward by using 3 couples of moss samples which were collected from two different locations. As a result, it was observed that the location parameter, especially the physical environment of the mosses affects the antimicrobial activity. Isothecium alopecuroides (Dubois) Isov., one of the moss used in the study, showed the highest activity in terms of the number of microorganism affected. On the other hand, Calliergonella cuspidata (Hedw.) Locske, Pterigynandrum filiforme Hedw., Plagiothecium denticulatum (Hedw.) Br. Eur. var. denticulatum and Pohlia cruda (hedw.) Lindb. (Webera cruda (Hedw.) Bruch. had no antimicrobial effect on any microorganisms tested. Also neither of the mosses tested showed antimicrobial activity against Salmonella enteretidis ATCC 13076. All the results were compared with a series of standard antibiotic discs, cephalothin (30µg), gentamicin (10µg), cefuroxime (30µg), ampicilline (10µg), sulfamethoxazole - trimethoprim (23,75 - 1,25 µg) and vancomicin (30µg).