Osilator SEL sisteminde optik kavite yapıları ve lazer kazanç mekanizmaları
Investigations on optical cavities and gain mechanisms for oscillator FEL system
  1. Tez No: 233002
  2. Yazar: SEZEN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada osilatör modda serbest elektron lazeri (IR-SEL) üretimi için optik kavite sistemi ve kazanç mekanizması incelenmiştir.İlk olarak serbest elektron lazeri (SEL) tanımlanmış ve SEL'in özellikleri, çeşitleri ve de fiziği ele alınmıştır. SEL'in çeşitleri olarak osilatör, yükselteç ve kendiliğinden genlik artımlı ışıma (SASE, Self Amplified Spontaneous Emission) modlarının çalışma prensipleri incelenmiştir. Osilator modda SEL' in yapısı araştırıldıktan, IR-SEL için optik kavite mekanizması incelenmiştir. Son olarak da serbest elektron lazeri için düşük kazanç yaklaşımından bahsedilmiştir.Bu bilgilerden sonra dünyadaki önemli IR-SEL laboratuarlarından ELBE, CLIO, JAERI, iFEL ve FELIX laboratuarlarının temel parametreleri ile optik kavite parametreleri incelenmiştir. Ankara Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülen Türk Hızlandırıcı Merkezi (THM) konulu DPT-YUUP projesi kapsamında kurulumu planlanan kızılötesi serbest elektron lazeri (IR-SEL) laboratuarı için optik kavite ve kazanç parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, optical cavity and gain mechanism for oscillator free electron laser (IR FEL) were investigated.At the beginning of this study, free electron laser (FEL) is explained then, mentioned about the FEL?s physics and options. Oscillator FEL, Amplifier FEL and Self Amplified Spontaneus Emission (SASE) FEL are investigated with working principles. After that, some information was given about the structure of oscillator FEL and optical cavity. Finally, small gain mechanism for oscillator FEL was investigated.After this information, optical cavity systems of ELBE, JAERI, iFEL, CLIO and FELIX IR-FEL laboratories were investigated. Optical cavity and gain parameters were obtained for TAC IR-FEL project that going on under coordination of Ankara University with the support of State Planning Organization of Turkey.