II-VI yarıiletken nanoparçacık içeren organik langmuir-blodgett ince filmlerin özelliklerinin incelenmesi
II-VI yariiletken nanoparçacik içeren organik langmuir-blodgett ince filmlerin özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 233013
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT ÇAPAN, YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Science and Technology, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kimyasal formülü C23H16N2O4 olan 1,3-bis-(p-iminobenzoik asit) indan maddesi Langmuir-Blodgett (LB) ince film tekniği ile saf ve Zn+2 katkılı olarak cam ve alüminyum kaplanmış cam yüzeyler üzerinde farklı katmanlarda büyütüldü. Zn+2 katkılanmış filmler H2S gazına maruz bırakılarak tabakalar arasında ZnS yarıiletken nanoparçacıklar oluşturuldu. LB filmler kuartz kristal mikrobalans sistemi, UV-görünür spektrofotometre ve elektriksel ölçüm sistemleri kullanılarak karakterize edildi. Metal kaplı cam alttaşlar üzerinde büyütülen LB filmlere metal üst elektrot kaplanarak metal/LB film/metal yapı oluşturularak filmlerin elektrik özellikleri I-V, C-F ölçümleri yardımıyla incelendi. Elektriksel ölçümlerden film içinde oluşturulan ZnS nanoparçacıklarının LB film yapısında ve elektrik özelliklerinde değişime neden olduğu gözlendi. ZnS nanoparçacıklardan kaynaklanan boyut kuantumlanması sebebi ile soğurma spekturumunda mavi bölgeye kayma olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Organic material which has a C23H16N2O4 chemical formula (1,3-bis-(p-iminobenzoic acid) indane) was grown on glass substrates and metal coated glass substrates with and without Zn+2 ions at different layers by Langmuir-Blodgett (LB) thin film technique. ZnS nanoparticles have been formed in layers by exposing Zn2+ doped multilayered Langmuir-Blodgett (LB) film to H2S gas after the growth. The LB films are characterized using quartz crystal microbalance technique, UV-vis spectrofotometer and electrical measurements. Upper electrodes were fabricated on the LB films grown on metal coated glass substrates in the form of a metal/LB film/metal structure to investigate the electrical properties of the films by I-V and C-F measurements. It was observed that formation of the ZnS nanoparticles causes change of LB films structure as well as electrical properties. It was also observed that quantum size effect due to the formation of ZnS nanoparticles causes blue shift in absorption spectrum of the films.