PL yöntemiyle Milne problemi
The Milne problem with the PL method
- Tez No: 233014
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bugüne kadar lineer nötron transport denklemini çözmek için birçok analitik ve nümerik yöntem geliştirilmiştir. Bu transport denklem kritiklik, albedo, Milne gibi çeşitli fiziksel problemleri çözmek için farklı geometrilere uygulanmıştır. Bu çalışmada nümerik bir yöntem olan PL yöntemi anlatılmıştır. Açısal dağılım için nötron transport denkleminin çözümü PL yöntemiyle elde edilmiş ve yöntem, akının sıfır olduğu yeri bulan Milne problemine uygulanmıştır. Düzlem geometride PL yöntemi anlatılmıştır. Kaynaksız yarı uzay ortamında nötron dağılımını belirlemek için genişletilmiş anizotropik saçılma çekirdeği kullanılmıştır. Nötronlar 'da bulunan kaynaktan yayılmaktadır. Yarı uzayın sol tarafı ise boşluktur. Ayrıca ileriye ve geriye doğru saçılmalar için akının sıfır olduğu yer olan z0 değerleri bulunmuştur. Anizotropik saçılma için sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many analytical and numerical methods have been developed to solve linear neutron transport equation up to now. This transport equation is applied to the different geometries to solve various physical problems such as criticality, albedo, Milne. In this work, PL method, a numerical method, is explained. The solution of the neutron transport equation is obtained by PL method for angular distribution and the method is applied to Milne problem which finds the point that the flux is zero. The PL method in plane geometry is explained. Extremely anisotropic scattering kernel is used to determine the neutron distribution at source-free half space medium. The neutrons are diffusing from the source which is at infinity ( ). The left side of the half space is vacuum. In addition, z0 values, where the flux is zero, are obtained for backward and forward scatterings. The results are compared for anisotropic scattering.