Yeni makromoleküler hekzakükürt katkılı hekza-ftalosiyanin-hekzaçinko(II) bileşiğinin çizgisel olmayan optik özelliklerinin araştırılması
Investigation of nonlinear optical properties of novel supramolecular heza-phthalocyaninato-hexazinc(II) with hexylthio substituents
  1. Tez No: 233016
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÖZDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında ?Yeni Makromoleküler Hekzakükürt Katkılı Hekza-Ftalosiyanin-Hekzaçinko(II) Bileşiği? nin çizgisel olmayan optik özellikleri araştırılmıştır. İncelenen malzemenin yapısında 6 adet birbirine bağlı Zn metali ile koordine edilmiş ftalosiyanin vardır. Çizgisel olmayan optik özellikler açık ve kapalı yarık Z-tarama deneyi ile araştırılmıştır. Bu deneyler yapılırken Nd:YAG lazerinin ikinci harmoniği olan 532 nm dalgaboyu kullanılmıştır. Malzemenin farklı güçlerde açık yarık Z-tarama deneyleri yapılmıştır. Örnek güçlü çizgisel olmayan soğurma gösterdiği için, optik sınırlama özellikleri açık yarık Z-tarama tekniği ile detaylı olarak incelenmiştir. Elde edilen deneysel veriler en küçük kareler algoritması ile fit edilerek optik sınırlama parametreleri bulunmuştur. Bulunan parametreler literatürdeki benzer malzemeler ile karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, nonlinear optical properties of ?Novel Supramolecular Heza-Phthalocyaninato-Hexazinc(II) With Hexylthio Substituents? was investigated. Nonlinear optical properties was investigated with open aperture Z-scan and close aperture Z-scan experiments. In these experiments the second harmonic ( 532 nm ) of the Q-switch Nd:YAG laser is used. Z-scan experiments with different input power have also been carried out. The obtained experimental results are fitted to the theoretical models to determine the optical limiting properties. Extracted parameters are compared and discussed with different Zinc substituted phthalocyanine compounds in literature.