Ege çöküntü sistemindeki bazı deprem izlerinin lüminesans yöntemiyle incelenmesi
The examination of some fault lines at the aegean graben system with luminescence method
  1. Tez No: 233015
  2. Yazar: MEHMET ALTAY ATLIHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİYAZİ MERİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çevresel dozimetre çalışmalarında, arkeolojik, jeolojik malzemelerin tarihlendirilmesinde lüminesans yöntemler yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Bu çalışmada Denizli ve Aydın illerinde açılan hendeklerden alınan sediment örneklerde Optik Uyarmalı Lüminesans (OSL) yöntemi ile yaş tayinleri yapılmıştır. Bu çalışma için bölgenin seçilmesinin nedeni bölgede uzun süredir büyük bir depremin gözlemlenmemesidir.Deneylere başlamadan önce OSL, alfa sayım sistemlerinin ve beta kaynağının kalibrasyonu yapılmıştır. Tarihlendirmeden önce OSL (IRSL) sistemi ve termolüminesans okuyucu kullanılarak polimineral ince tanecikler için lüminesans özellikler araştırılmıştır. Numunelerin yaşı, eşdeğer dozun (ED) yıllık doza (YD) bölünmesiyle hesaplanır. Çalışmada eşdeğer doz, çok tablet ilave doz (MAAD) ve tek tablet yenileme (SAR) yöntemleri kullanılarak bulunmuştur.Yıllık dozu belirlemek için, Atomik Absorbsiyon, Gama Işını, X-Işını Spektroskopileri, Al2O3:C dozimetreler, alfa sayım sistemi kullanılmıştır.Ölçülen yıllık doz ve eşdeğer doz değerleri kullanılarak numunelerin yaşları belirlenmiştir. Bunun sonucunda bölgede aktif fayların varolduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The luminescence methods are widely used techniques for enviromental dosimetry and dating archeological, geological materials. In this study, age determination of the sediment samples taken from trenches opened in the Denizli and Aydın was carried out using Optically Stimulated Luminescence (OSL) method. The fact that there hasn?t been any great earthquake in the region for a long time is the reason for the region to be selected in this study.The calibrations of OSL, Alpha Counter Systems and beta source were done before the experiments. Luminescence characteristics were investigated for the polymineral fine grains by using OSL(IRSL) system and thermoluminescence reader prior to dating. The age of the samples is calculated by dividing the equivalent dose (ED) by the annual dose (AD). In this study, the equivalent dose was found by using Multiple Aliquot Additive Dose (MAAD) and Single Aliquot Regeneration (SAR) methods. Atomic Absorption, Gamma, X Ray Spectrometry and Al2O3:C dosimetry are used for annual dose determination.By using the annual dose and equivalent dose values measured, the ages of the samples were determined. As a result, the existence of active faults was concluded in the region.