Tipik bir karargahta yenilenebilir enerji uygulamaları potansiyelinin araştırılması
Research of practicing renewable energy potential in typical headquarters
  1. Tez No: 233049
  2. Yazar: İBRAHİM BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERALP ÖZİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Fosil yakıtların tükenmeye başlaması ve bu kaynaklardan üretilen enerjinin çevre ile insan hayatına olumsuz etkileri insanoğlunu yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneltmiştir. Birçoğu geçmişten günümüze, farklı ve daha ilkel biçimlerde de olsa, kullanılan yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemlileri arasında; güneş, rüzgâr, biyokütle, jeotermal, hidroelektrik ve dalga enerjisi sayılabilir. Bu enerji kaynaklarından özellikle son yıllarda çok farklı biçimlerde yararlanılmakta ve bu kaynaklardan elde edilen enerjiler birçok alanda kullanılmaktadır. Endüstri ve teknolojide yararlanılan bu enerji kaynakları gündelik hayattaki pek çok ihtiyacı da karşılamaktadır. Bu enerji kaynaklarının askerî alandaki kullanımı da özellikle gelişmiş ülkelerde giderek yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynaklarının neler olduğu, bunların kullanımı ile uygulama alanları hakkında bilgiler verilmiştir. Söz konusu enerji kaynaklarının özellikleri ve maliyetleri de dikkate alınarak bunlardan hangilerinin askerî bir karargâhta kullanılabileceği ile ilgili öneriler yer almaktadır. Askerî birliklerin kuruluş, teşkilat, bina ve tesisleri esas alındığında enerji tüketim alanlarının büyük bir bölümünün benzer olduğu görülmektedir. Bir askerî birlikte kullanılan başlıca enerji kaynakları; araçlar için akaryakıt (motorin, benzin, kurşunsuz benzin), bina ve tesislerin iç aydınlatması için elektrik enerjisi, dış çevrenin aydınlatılması için elektrik enerjisi, binaların ısıtılması için kömür, motorin (kazan dairelerinde), kolaylık tesislerinde (mutfak, bulaşıkhane, çamaşırhane, banyo) sıcak su, buhar ve elektrik enerjisi, sondaj kuyuları bölgesindeki dalgıç pompa ve santrifüj pompalar için elektrik enerjisi, muhabere irtibatlarının sağlanması maksadıyla kurulan telsiz rolelerinin çalıştırılabilmesi için elektrik enerjisi, lojmanlar bölgesi için elektrik ve sıcak su temini için motorin, fueloil veya kömürdür. Karargâhta tüketilen enerji kaynaklarının yerine daha temiz ve çevreye zararı olmayan yenilenebilir enerji kaynakları kullanılabilir. Pek tabii ki bu enerji kaynaklarının elde edilmesinin en kolay olduğu bölgelerde ve az maliyetli olması bir önkoşuldur. Özellikle Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyelinin yüksek olduğu bölgelerdeki karargâhlarda ısıtma ve sıcak su ihtiyaçları, kurulacak sistemlerle güneş enerjisinden karşılanabilir. Güneş pillerinden istifade edilerek kışla içi ve çevresinin aydınlatılması sağlanabilir. Şehir şebekesinin ulaşmadığı karakol ve üs bölgeleri gibi kırsal kesimlerde taşınabilir güneş pilleri veya yakıt pillerinden istifade edilebilir. Rüzgâr enerjisi potansiyelinin yüksek olduğu bölgelerimizde konuşlu askeri birliklerde, kışlalar için sabit, ordugâhta veya kışla dışında kırsal kesimde bulunan birlikler için ise daha çok taşınabilir tarzda rüzgâr tribünlerinden yararlanılması yönünde çalışmalar yapılmalıdır. Özellikle hidrojenden üretilen enerji veya yakıt pilleri ile elde edilecek enerjinin askerî araçlar ve elektrikli diğer cihazlar üzerinde kullanılması yönündeki projeler geliştirilmeli ve devam ettirilmelidir. Jeotermal kaynakların yoğun olduğu bölgelerde askerî birliğin jeotermal sahaya yakın olması durumunda bu kaynaktan elde edilen enerji de karargâhların pek çok ihtiyacını karşılayacaktır. Karargâhların biyokütleden enerji elde edebilecek donanıma sahip olması da birliklerin enerji konusundaki ihtiyaçlarına kısmen cevap verecektir.
Özet (Çeviri)
There has been a remarkable increase in the rate of air pollution. Because of the increasing of some gases in the air, the humanbeing meets face to face with global warming. We have witnessed a considerable discussion about the global warming and how to reduce the effect of it. The most important reason of this problem is using fossil fuels like coal, oil and gas to produce energy. To deal with this problem, the humanbeing has a tendency to find a new energy resource that does not pollute the environment. It is called as renewable energy. Solar, wind, biomass, geothermal, hydroelectric and wave energy can be given as examples of renewable energy resources. The renewable energy resources are used both industry and daily life to serve a need of energy. Especially, in army of developing countries, using area of renewable energy resources is getting larger. In this thesis, types of renewable energy and the usage area of them are informed. And also, by basing cost, there are some suggestions about usage area of the renewable energy in army. Nowadays, the main energy resources in army are based on non-renewable energy resources. For example, fuel oil for vehicle, electric energy for enlightening, coal and diesel oil for heating system and vapour energy in the kitchen are used. Instead of using fossil fuels in army, renewable energy resources that do not pollute the environment can be used. First of all, cost of the resources and the place of getting them have to be thought. Especially, in Turkey, solar energy can be used in heating system to get hot water in army, because its potential is too high. And also, there are many projects about getting energy from hydrogen or fuel cells for military vehicle. Moreover, biomass resources can serve a need of energy in army. Projects of using renewable energy resources should be done by thinking some points. To use wind energy, the most important point is region. For example, wind stands can be fixed in army at zone that has high potential of wind. However, at rural region, outside of army, movable wind stands are useful to get energy. And also, region is important to use geothermal energy. If the geothermal area is near of the army, it can be serve a need of energy.