Analysis of thick meanderline polorisers
Kalın Menderes biçimli polarizörlerin analizi
  1. Tez No: 23305
  2. Yazar: SAVAŞ UÇKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY EGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Menderes-biçimli bir levha yardımıyla lineer iki dik bileşeni arasında 90° lik faz farkı yaratılarak bir düzlemsel elektromanyetik dalga dairesel polarize olmuş bir dalgaya dönüştürülebilir. Menderes-biçimli bir polarizörün çabukça tasarlanabilmesi için bu polarizörün paralel ve dik polarizasyonlar için gösterdiği kapasitif ve endüktif saseptanslarmın çalışma frekansı ve polarizör boyutları dikkate alınarak belirlenmesi gerekir. Literatürde çoğu deneysel verilere dayanan tasarım metodları bulunmaktadır. Bu çalışmada saçılan dalgaların yayılma yönüne dik yöndeki elektrik ve manyetik alanları tanımlanarak hava ve dielektrik bölgelerde sonlu sayıda iki boyutlu Floquet modlar kullanılmıştır. Birim peryodik hücre üzerinde floguet modlarınm birbirine dik olma özelliği ile sınır koşullarının birleştirilmesi sonucunda iletken şeritler üzerinde bilinmeyen akım yoğunluğu j(x,y) için bir integral denklem elde edilmiştir. J(x,y) bir dizi bilinmeyen katsayılı temel fonksiyonlar cinsinden ifade edilerek bu integral denklem Moment metodu kullanılarak çözülmüştür. Yukarıdaki yaklaşım içinde bu çalışmada önce ince şeritli menderes-biçimli polarizörlere çözüm oluşturabilecek“dilimleme”metodu geliştirilmiştir. Ancak bu metodun kalın şeritli menderes-biçimlilerde çalışmadığı gözlenmiştir. Bunun üzerine hem ince ve hem kalın menderes-biçimli polarizörleri incelemek için“çakışma”metodu geliştirilmiştir. Çakışma metodu ile elde edilen sonuçlarin literatürdeki deneysel sonuçlar ile karşılaştırıldığında iyi neticeler verdiği gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
A linearly polarised wave may be converted to a circularly polarised wave by means of a meanderline plate which provides a 90° difference in transmission phase between two crossed linear components. For a quick design of meanderline polariser the inductive and capacitive susceptance of the meanderline polariser for the parallel and perpendicular polarisations have to be determined with respect to the frequency and constitutive dimensions of the polariser. Some design procedures have been reported in literature which are mostly based on experimental analysis. In the method of analysis the scattered transverse electric and magnetic fields are expressed by a finite number of two dimensional Floquet modes in air and dielectric regions. The boundary conditions combined with the XIIorthogonality property of the Floquet modes over a single periodic cell leads to an integral equation for the unknown induced current density J(x,y) on the conducting strips. This integral equation is solved by using the moment method by expressing the unknown J(x,y) in terms of a set of basis functions with unknown coefficients. Using the above approach this study first develops a solution for thin strip meanderlines,“segmentation method”. It is observed that segmentation does not work for thick strip meanderlines. Then“overlapping method”is developed which works for both thin and thick meanderline polarisers. The results computed using the overlapping approach are compared with the experimental results in literature and a good agreement is observed.