Rejuvenating the urban spirit: the urban design problem of Tariq Rood axis in Karachi, Pakistan
Şehir ruhunun yenilenmesi Tariq Road aksının kentsel tasarım problemi Karaçi, Pakistan
- Tez No: 23306
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİS KORTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
az ŞEHİR RUHUNUN YENİ İLENMESİ TARiQ ROAD AKSININ KENTSEL TASARIM PROBLEMİ, KARACİ, PAKİSTAN ATIF, S. Hasan Yüksek Lisans Tezi, Tasarim, Mimari ik Anabilim Dali Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Enis KORTAN Haziran 1992, 160 sayfa. Bu çalişma Pakistan in en büyük ve en hizli gelişen metropolü olan Karacı şehir merkezinin kentsel problemlerini inceler, şehrin günümüzde karşi karşiya olduğu problemlerin bir dökümünü yapar. Bu alandaki kentleşme, kentsel mekan değerlerinin ve mimari kimliğin kaybina neden olan hizli bir değişime uğramiştir. Bu çalişma yerel sartlar've değerlerle birlikte, Rönesans çaği ve yirminci yüzyil Ütopyalarini, şehir merkezi gelişiminin çikis noktasi olarak ele alir. Çalişma da ayrica yakin geçmişte bölgede kentsel mekana gereken önemin verilmediği sonucuna varilmiştir. Açik mekan eksikliği, trafik kargaşası, kirlilik ve merkezdeki sağliksiz çevre, gecekondu oluşumuna doğru v_gitmektedir. Bu çalişma birbiri ile ilişkili iki bölümden oluşur. Birinci bölümde Karaçi şehir merkezinin fiziksel gelişimi incelenmiş, yapisal çevrenin bugünkü düzeni, fonksiyonlar ve kullanim an lati lmistir. Yeni gelişim süreci için Öngörüler, girdiler ve Öneriler ortaya konmuştur. ikinci bölümde, Karaçi'nin yeni gelişen merkezi Tariq Road aksinin yeniden can landir i İmasi için tasarim Önerileri yeralir. Öneri, fonksiyonel ve estetik yönleriyle yeni bir model getirmektedir. Öneride ayrica yaya trafiği ve kent yasaminin diğer problemleri için alternatifler araştiri lmiştir. Amaç yeterli yeşil alana sahip sağlikli bir ortam yaratmak tir. Anahtar Kelimeler.: kentsel kent merkezi anakent ( metropol ), kentleşme, kent mekanina ait, ütopik, kentsel mekanlar, açık mekanlar, trafik kargaşaşi, kirlilik, Sağliksiz çevre, gecekondu, yapisal çevre, yeniden canlandirma, fonksiyonel, estetik, yayalar. Bilim Dali Sayisal Kodu : 601.01.03 -VI-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REJUVENATING THE URBAN SPIRIT : URBAN DESIGN PROBLEM OF TARIQ ROAD AXIS IN KARACHI, PAKISTAN. ATIF, Syed Hasan M.Arch. in Design Supervisor : Prof. Dr. Enis KORTAN June 1992, 160 pages. This study peeks into the urban problems of the city centre in Karachi, the largest and fastest growing metropolis of Pakistan. It gives an account of urban problems, the city centre is facing nowadays. The urbanisation in this area has been subjected to a rapid change resulting in a loss of urban spatial values and subseqently of architectural identity. The study briefly overviews the Renaissance Age and the twentieth century utopic ideas as the inspiration for the development of the city centre. However in conformity with the local conditions and values. This study results in order to provide appropriate consideration to urban spaces often ignored in the recent past. Lack of open spaces, traffic - in-congestions, pollution and hazardous environment in the centre is leading towards the formation of a slum. This study is composed of two inter related parts. Firstly, the physical evolution of the city centre of Karachi has been studied, present layout of the built environment, its functions and utilisations have been introduced. Assumptions for the redevelopment process, objectives and proposals have been derieved out. The second part is the design proposal for the revi tal isation of the Tariq Road Axis, the newly developed city centre of Karachi. It gives a renewed model with its functional and aesthetical bearings. The chief factors of the proposal also seeks alternatives about the pedestrian movement in the face of surmounting motor traffic and other problems of urban living. It also aims to create an healthy environment having sufficient green open spaces. Keywords : Urban, City Centre, Metropolis, Urbanisation, Urban Spatial, Utopic, Open Spaces, Traffic Congestions, Pollution »Hazardous Environment, Slum, Built Environment, Revi tal isation, Functional, Aesthetical, Pedestrians. Science code : 601.01.03 IV-