Alarm faaliyetleri esnasında bir mekanize piyade taburunun mühimmat ve akaryakıt ikmalinin simülasyon yolu ile analiz edilmesi
Alarm faaliyetleri esnasinda bir mekanize piyade taburunun mühimmat ve akaryakit ikmalinin simülasyon yolu ile analiz edilmesi
  1. Tez No: 233073
  2. Yazar: ENGİN PINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER UTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Industrial and Industrial Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZETBu çalışmayı beş bölümde inceledik. Birinci bölümde kaç çeşit ikmal çeşidi olduğu ve çalışmamızda hangilerini kullanacağımızı anlattık. Kurduğumuz modellerde neyi amaçladığımızı anlattık. Kabul ettiğimiz matematiksel verileri arz ettik. İkinci bölümde bilgisayar yazılımını sunduk ve şu şekilde sınıflandırdık.1. Simülasyonun Metodolojisi ve Yazılımı2. Askeri Simülasyon3. Savaş Modellemesi4. Askeri Lojistik.Üçüncü bölümde simülasyon modelinin davranışlarını inceledik, sistemi etkileyen faktörleri belirlemeye çalıştık, zaman standartlarını bulmaya çalıştık ve de ülkenin coğrafi bölgelerini en kritikten en az kritiğe doğru sıralamaya çalıştık. Sistemdeki genel olgu, faaliyet, öge ve olayları belirlemeye çalıştık.Dördüncü bölümde formüller kullanarak örnek ölçü belirlemeye çalıştık. Farklılık analizlerinin varsayımlarını ölçmeye çalıştık. Performans ölçülerinin faktöriyel planını çıkarmaya çalıştık. Düşük ve yüksek faktörlerin neler olduğunu bulmaya çalıştık. Tüm faktörlerin birbirlerini etkileme ilişkilerini ve zaman standartlarını bulmaya çalıştık.Beşinci bölümde ise ülkenin coğrafi bölgelerini en önemliden en önemsize doğru sıralamaya çalıştık. Bunun için Rinott yöntemini kullandık. Her iki model için de imha olan araç sayısı ve maksimum zaman standartlarını bulmaya çalıştık. Elde ettiğimiz sonuçları değerlendirdik. Altıncı ve son bölümde ise tüm verileri ve sonuçları değerlendirerek yorumlarımızı yaptık, kurduğumuz modelleri mukayese ettik, gelecekte bu çalışma nasıl geliştirilebilirin cevabını bulmaya çalıştık. Mühimmat ve akaryakıt ikmali ile ilgili şimdiye kadar yayınlanan tüm yönerge, talimat ve simülasyon programları değerlendirildiğinde genel ifadeler kullanıldığı özele pek girilmediği dolayısıyla bazı faaliyetlerin personelin inisiyatifine bırakıldığı gördük. Oysa bu faaliyetler personelin inisiyatifine bırakılmayacak kadar önemliydi. Bizim çalışmamızda personele inisiyatif şansı bırakılmamış ondan sadece nerede ne yapması gerekiyorsa o faaliyeti icra etmesi istenmiş olduğu görülür. Mevcut kullanılan simülasyon programlarına ilave olarak kurduğumuz sistemde düşman topçu ve hava taarruzları eklenmiş dolayısıyla program daha gerçekçi muharebe şartları açısından daha inandırıcı olmuştur. Eğer bu tür faaliyetleri modellerimize dahil etmeseydik yaptığımız çalışma suni, tam gerçekleri yansıtmayan bir çeşit bilgisayar oyununa benzeyen bir simülasyon programı olacaktı. Örnek verilecek olursa nerede hangi şartlar altında hangi arazide hangi düşman unsurlarının tehdidi altında birliğe kadar götürme veya ikmal noktası sistemine göre ikmal yapılacağı açıklanmamış her iki yönteminde kullanılabileceğine değinilmiştir. Sistemi kullanarak elde etmek istediğimiz zaman standardı ve ülkenin coğrafi bölgelerine göre değerlendirme işlemlerini de kurduğumuz programın yerine getirdiğini gördük. Konu ile ilgili tablolar elde ettik ve bunları sunduk, modeller oluşturarak bunları mukayese ettik. Program verilerini değiştirerek yeni değerler elde ettik. Simülasyonun kullanarak şunları elde ettik:?Matematiksel çözüm kolay veya tam olarak elde edilememişti,?Hazırlanan bir sistemin çalışanlara açıklanması kolaylaştırdık,?Hazırladığımız sistemin olabilirliğini test ettik,?Sistemin çıktı ve depolama gerekliliklerinin geliştirdik,?Matematiksel modellerin değerlendirdik,?Sistemdeki değişikliklerin etkisinin tahmin edilmesinde kullandık.Yazılım programı olarak Anova bilgisayar programını, problem çözümünde Rinott yöntemini kullandık. Topladığımız tüm verileri girdikten sonra program bize kurduğumuz her iki model için zaman standartlarını ve hangi bölgede hangi mühimmat akaryakıt ikmal metodunu kullanacağımız sonucunu verdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTWe examine this study in different 5 sections. In first section we explain kinds of suply and how many of them will use in this study. And also we try to explain our aim of the models.Mathematical datas that we accepted. In second section present software of the programme and clasificated as follows:1.Simulation software and methodology2.Military simulation3.Combat modeling4.Military logistic.In third section we examine the behaviours of combat simulation and try to find out which factors affects the system. Also try to find out time standarts.We arrange geografical region the most critical to the least critical. In the fourt section by using formulas we try to find out sample measure. We try to measure factorial designs and analysis of experiments also try to find out which factors are high which ares low. Each effect of factor on other factor and time standarts. In fifth section we rank the region of the country. We use method of rinott. For both models we try to find out the destroy of the vehicle and time standarts. We evaluated the results of data. In the sixth and the last section we comment about results and datas. We compare both models. We try to find out in the future how people will develop this study. We examine the publications about ammunition and fuel supply. We saw that somethings leaves to people?s initiatives. But this activities are so impotant that nobody can use initiatives. In this study we try to find a model that nobody can use any initiative. People must do what he must do. We add artilery attacks and air attack to this simulation. This supply us more realistic.If we had?nt add these attacks this study will artificual and will be like computer game. In this study we find out which supply method must use in which region under which condition. By using system we saw program get time standart. We find out tables about this subject and compared them. We got the followings by using simulation:?Mathematical solution could not get easily and absolutely?We make easier to explain set up system to workers?We tested the probablity of this program?We developed the program (output,store)?We evaluate mathematical methods.We used Anova program software and rinott methods. All data that we gain gave us: time standarts of system and the answer of country of regions and which methods must use in which region.