Küçük ve orta ölçekli işletmelerde kurumsal strateji belirleme için karar destek sisteminin uygulanması
Using decision support systems in small and medium sized firms for corporate strategy
  1. Tez No: 233072
  2. Yazar: MEHMET İVGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER UTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Yapılan çalışma, Karar Destek Sistemleri Uygulaması olup Borusan Halkalı fabrikasında uygulanmıştır.Firmalar, çevrelerindeki değişen koşullara göre üretim çizelgelerinde bir takım değişiklikler yapmak zorunda kalırlar. Üretim çizelgelerinde yapılması istenen değişiklik, ya mevcut üretim tesislerinde, üretilmesi için gelen yeni siparişlerden, ya pazar tahminlerine dayalı olarak üretim çeşitliliği isteğinden, ya da mevcut ürün hattında yeni bir ürüne geçiş gibi sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. Üretilmesi için gelen siparişlerin tümünün firma içerisinde üretilip üretilmemesinde işletmeninin mevcut kaynakları, malzeme yönetimi ve üretim süreci kapasitesi, ürün mühendisliği, gerekli girdilerin piyasadan alınması ya da firmanın yan sanayisinde üretilmesi şeklinde sıralamak mümkündür. Bunlar imalat yöneticilerine, işletmenin gerekli iş akış şartları altında ve firmanın koyabileceği bir zaman sınırı içerisinde bir değerlendirme yapmaları gereğini ortaya çıkarır. İmalat yöneticilerine, doğru, güvenilir ve hızlı karar vermelerini sağlayacak yardımcılara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu talebi karşılamada karar destek sistemleri önemli bir rol üstlenir. Bu amaçla bu çalışma, boru sektöründe faaliyet gösteren bir firmada üretim çizelgesinde yapılacak değişiklikleri değerlendirmede kullanılacak, bilgi tabanlı imalat karar destek sistemi geliştirme konusu üzerinde odaklaşır.Çalışmada ilk olarak KOBİ'ler, KOSGEB ve KDS hakkında genel bilgiler verilmiştir. Uygulama bölümünde ise bir KDS tanıtılmış ve bazı modüller üzerinde çalışılarak, modüllerin çözümlenmesi ve işletmeye uygulanabilirliği üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise elde edilen sonuçlar açıklanmış ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The following study is a Decision Support System application which was performed in Borusan Halkalı factory.Companies often need to make alterations in their production plans due to the changing circumstances in their environment. These changes result from factors such as new and excessive orders, market driven need for product various on launching an entirely new product. Production managers should consider a few keys factor while determining an action plan to handle such changes. These key factors are availability of company resources and materials, production capacity, production engineering, supplier availability, market conditions which may lead to make/buy or hybrid decisions. Here, managers are forced to evaluate all these factors considering the conditions and work flow of their company and are expected to make decisions in reasonably short periods of time. Thus, production managers need assistants or facilitators to help them decide quickly and correctly. At this stage, Decision Support Systems play an important role to meet this demand. This study focuses on the development of a knowledge-based decision support system that facilitates the evaluation of production plan alterations and key factors for a pipe component manufacturer.At the first part of the study, general information is given about KOBİ, KOSGEB and DSS. In the application part, one of the DSS is introduced and by reasearching some of the software modules, those modules were recognised and integrated to the firm. Finally, in the last part, the results were explained and suggestions were given.