Erzak ikmal sisteminde tedarik zinciri yönetimi ve bir uygulama
Usage of supply chain management for food supply, an application
- Tez No: 233074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER UTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tezde erzak ikmal sisteminde ; Lojistik, Tedarik zinciri yönetimi , Özel sektörde tedarik zincir yönetimi ve uygulamada erzak ikmal sistemi bir bütün kabul edilerek detaylı bir şekilde incelendi.Lojistik; mal ve hizmet tedarikine yönelik planlama, organizasyon, nakliye ve yönetim faaliyetlerinin bütünüdür. Askeri anlamda lojistik ise, muharip unsurlara strateji ve taktiğine uygun ve gerekli olan ikmal maddeleri ile hizmet desteğini sağlamak için yapılan faaliyetlerdir. Bu kapsamda, Orduların erzak ve mühimmat desteğinin düşünülerek hareket ettirilmesi sanatı olarak öngörülmektedir. Askeri açısından lojistik; kuvvetlerin bakımı, muhafazası ve harekatın planlanması ve icrası sanatıdır. Fonksiyonel tanımında ise; stok yönetimi, tedarik, üretim, bakım, ulaştırma, dağıtım, yerleşim konularının bileşimidir.Lojistiğin çeşitleri; tedarik lojistiği, üretim lojistiği, dağıtım lojistiği ve depolama lojistiği olarak sınıflandırılabilir. Lojistikte çeşitli bilgi teknolojileri kullanılmaktadır. Bu teknolojilerden birkaçını şöyle sıralayabiliriz; E-lojistik, nakliye yönetim sistemleri, depo yönetim sistemleri, mobil internet, bluetooth teknolojisidir.Tedarik Zinciri; malzemenin satın alınması, satın alınan malzemenin ara ürün ve nihai ürüne dönüştürülmesi ve bu nihai ürünün müşterilere dağıtılması fonksiyonlarını gerçekleştiren araçlar ve dağıtım seçenekleri ağıdır. Tedarik Zincirinin karmaşıklığı, firmadan firmaya ve endüstriden endüstriye büyük varyasyonlar gösterse de, hem hizmet hem de üretim organizasyonlarında görülebilir. Tedarik zincirleri artan karmaşıklığa göre tek safhalı ve çok safhalı tedarik zincirleri olarak ikiye ayrılabilir. Tek aşamalı tedarik zinciri, hammaddenin veya alt montaj parçalarının elde edilmesi, üretilmesi, dağıtılması ve teslim edilmesi esnalarındaki malzeme akışlarını birleştirir.Tedarik zinciri yönetimi (Supply Chain Management?SCM), 1980'li yıllardan itibaren dikkat çekmeye başlamış ve bir yönetim disiplini olarak gelişmiştir. TZY, hammaddelerin tedarikinden nihai ürünlerin teslimine kadar, ürün ve bilgi akısının optimizasyonunu sağlayarak, verimliliği, kaliteyi ve yeterliliği arttıran, alıcı-tedarikçi ve müşteriler arasındaki işbirliğini geliştiren bir stratejidir. Etkin bir tedarik zinciri yönetiminde, zincirin tüm farklı parçalarının kalite, müşteri memnuniyeti ve düşük maliyet de düşünülerek çok iyi bir şekilde koordine edilmeleri gerekir.Erzak ikmal maddeleri, personel tarafından normal şartlar altında her gün genellikle aynı miktarda ve nispette harcanan ikmal maddeleridir. Bunlara olan ihtiyaç miktarları; sarf edecek birliğin belirli devre içindeki mevcuduna göre hesaplanma. ikmal işlemlerini ve el değiştirmeyi azaltmak için erzak ikmal maddelerinin ikmali için mümkün olduğu kadar az sayıda ikmal kademesi kullanılmalıdır. Bunun için mevcutların doğrudan ikmal yapacak dağıtım noktasına iletilmelidir. Erzak İkmal Tedarik Hizmetleri Merkez ve Bölge Destek kapsamındaki alımlar ve Mahalli alımlar şeklinde yapılmaktadır.Yiyecek ikmal maddelerinin tahsis ve dengelenmesinin sağlanması maksadıyla; günlük ihtiyaç miktarı, depo stoku, yeterliliği ile beslem mevcudu esas alınmaktadır. Yiyecek ikmal maddeleri; merkezi alımları, bölge destek alımları ve mahalli alımlar olmak üzere üç şekilde tedarik edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; supply chain management system applications in various places such as private sector and Turkish Armed Forces are investigated in detail.Logistics is known as planning, organization, transportation and management activities in order to supply goods or services. In military terms, logistics is defined as supplying the needs of combatent forces on the battlefield. According to armed forces, logistics is seen as the art to maintain and protect the forces and planning and executing military operations. In functional terms, it is a whole of inventory management, supply, production, maintenance, dispatching and locating operations. Types of logistics are; supply logistics, production logistics, distribution logistics, and storage logistics. Some known information technology tools assisting logistic activities are e-logistics systems, transportation management systems, inventory management systems, mobile internet and bluetooth technology.Supply chain is known as the network of all activities and tools that assist the whole lifecycle of products from the initial purchase of raw materials to delivery of end products. Supply chains are classified as single stage or multi stage supply chains according to their complexity.Supply Chain Management, developed as a management discipline, took attention from 80?s. SCM is a strategy that optimizes material and information flow during product lifecycle, and develops cooperation between buyers, suppliers and customers. Coordination is the crucial factor to build an efficient supply chain that improves quality of end products and reduces costs.In military environments, supply goods are the goods which have same consumption levels every day. The demand for these goods are calculated according to number of present personnel throughout the planning period. In order to decrease supply operations, least number of supply stages should be used. To do this, daily counts are usually sent to distribution points. In Turkish Armed Forces, regional supply activities are performed by regional purchase authorities. In order to assign and balance the supplied goods in military forces; daily needs, inventories and daily counts are taken into consideration. Food supply goods are supplied as central purchases, regional support purchases and local purchases. Without taking a permission of Turkish Armed Forces, the goods that are purchased centrally are not supplied from local suppliers.