Mobil robotta ses ve görüntü işleme uygulaması
Sound and image processing in mobile robot
- Tez No: 233119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında ses ve görüntü sinyallerini işleyerek insan gibi görme ve işitme algılarına sahip, dış dünya ile iletişim kuran bir mobil robot uygulaması gerçekleştirilmiştir. Proje, yazılım ve donanım kısımlarından oluşmaktadır. Tasarlanan robot, üzerinde bulunan mikrofonlar yardımıyla ses kaynağının yerini tespit edip kaynağa yönelmektedir. Proje donanımsal olarak, çift çekirdekli bir çokluortam kontrol kartı, redüktörlü ve optik kodlayıcılı dc motorlar, motor sürücü devreleri, optik algılayıcı sinyal dönüştürücü devreleri, mikrofonlar ve mikrofonların ön yükselteç devrelerinden oluşmaktadır. Kontrol kartının programlanmasında C programlama dili kullanılmıştır. Proje geliştirilerek insansız araç projesi yada kurtarma robotu olarak kullanılabilme özelliğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, a mobile robot was developed that can interact with environment like humans do through processing sound signals and images . The project consists of software and hardware components. Using the microphones installed, the designed mobile robot can localize a sound source and turns towards the source. The hardware component of the project consists of a dual core multi-media control card, dc motors with reductors and optical decoders, motor drive circuits, optical sensor signal conditioner circuits, microphones and microphone pre-amplifier circuits. C programming language was used to program the control card. With further improvements, the project can be used in unmanned car and rescue robot applications.