Kamuda stratejik planlama ve stratejik yönetim
Strategic planning and strategic management in public institutions
  1. Tez No: 233118
  2. Yazar: ŞEMSİ KAMİLE CANBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN FIĞLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Kamu Yönetimi, Industrial and Industrial Engineering, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Stratejik planlama kamu kuruluşlarında performansa dayalı ve sonuç odaklı, planlı çalışmaların yapılmasını sağlamak üzere yasal zorunluluk olarak 2003 yılından itibaren uygulamaya konulmuştur. Uygulama takipleri ve denetimleri Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından yapılmaktadır. Bu uygulamaların nasıl bir performans ortaya koyacağı zaman içinde anlaşılacaktır. En büyük faydası, kamu kuruluşlarının kısa vadeli ve günübirlik politikalar veya siyasi değişimlerle uygulamalarını çok büyük sapmalarla değiştirmesini önleyecek olmasıdır. Bu sayede ülkeyi ve vatandaşları etkileyen ve etkileme potansiyeli olan meseleler orta ve uzun vadeli değişimleri de dikkate alarak ele alınmış olacaktır. Bu mesele ve yaklaşımları sağlıklı bir şekilde ele alabilmek için kamu sektöründe ilgili kuruluşların durum analizi yapması ve gelecekle ilgili öngörüleri çok titiz bir şekilde yapması en önemli çıkış noktasıdır. İç analiz ve çevre analizinden oluşan, kuruluşun güçlü ve zayıf yönleri ile kendisini bekleyen değişimlerden ortaya çıkacak olan veya o an mevcut olan fırsatlar ve tehditler analizi ile tamamlanan durum analizi çalışması, eğer verilere dayalı olarak yapılmaz ise bu temel analize dayanarak belirlenecek stratejik amaçların somut verilere dayalı bir dayanağı olmayacaktır. Sözkonusu bu tez çalışmasında kamuda yapılacak bir stratejik plan ve uygulama aşamalarının nelerden oluştuğu üzerinde durulmuş, örnek bir araştırma uygulama çalışması gerçekleştirilmiştir. Yalova Altınova Belediyesi stratejik plan süreci bu tez kapsamında araştırma, uygulama sahası olarak ele alınmıştır. Ortaya çıkan özet sonuç şudur ; stratejik planın sağlıklı olması için kuruluştaki ilgili kişilerin tam katılımının olması gerekir, mümkün olduğunca analitik bir süreç olarak ele alınmalıdır. Yönetim sistemine dahil edilmeyen bir stratejik plan, rafta duran bir rapordan öteye gidemez. Şeffaf yönetim kapsamında ele alınması gereken stratejik plan halkın ve kamuoyunun bilgisine açık olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Strategic planning has been on application since 2003 as a legal obligation to adopt a performance and objective based and planned applications in public sector.The coordinator and the auditor of the applications in the sector is National Planning Institute (Devlet Planlama Teşkilatı (DPT)). On the other hand the performance of the strategic planning process and applications in the sector could be realised in time. The most beneficial point of strategic planning in the sector is that it might stop or at least break short term based and day to day policies or frequent political changes and its management affects. Problems which have affect on the country and on public life shall be solved with the consideration of medium and long term changes.It is very important to make a ?current situation analysis? and ?a good detection of possible changes in the future? for a healthy and value added strategic planning in public sector. If a current situation anaylsis is not data based which is composed of internal anaysis, environment analysis and swot analysis then defined strategic objectives can not be supported by data. In that case anybody wants to change the strategy can change the strategy without making any realistic comment on it.In this thesis study a strategic planning?s steps is identified then a sample research study is implemented. Yalova Altınova Municipality is the case study of this thesis. The sum of the thesis is this ; a strategic plan must be planned by a good structured team of the institution and must be an analytical process as much as possible. A strategic plan without considered and applied by management is can not go further beyond a good prepared file. A strategic plan which is supposed to be a part of transparent management is to be open to public information.