Güç elektroniği devrelerinin kullanıcı ara yüzü tasarlanarak mesleki eğitime aktarılması
Technical educations of the power electronic devices with designed a user interfaces
  1. Tez No: 233130
  2. Yazar: MUHLİS AK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ERGÜN AMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada çeşitli AC-DC doğrultma devrelerinin öğretiminde kullanılmak üzere hazırlanan bir grafiksel kullanıcı arayüz tasarımı yer almaktadır. Arayüzün hazırlanmasında MATLAB'ın içerisinde yer alan GUI araç kutusu kullanılmıştır. Devrelerin benzetişim modellerinin hazırlanmasında ise yine MATLAB'ın içerisinde yer alan Simulink araç kutusu kullanılmıştır. Hazırlanan program kullanıcılara, doğrultma devreleri hakkında teorik bilgilerin yanı sıra, her bir devre için benzetişim yapma olanağı sunar.Tasarımı yapılan arayüzde, uygulamaların yanı sıra teorik bilgilere de kolayca ulaşmayı sağlayacak ikonlar da yer almaktadır. Arayüz eğitimsel açıdan bir çok ihtiyacı karşılayacak nitelikte tasarlanmıştır. Ayrıca arayüz, analizi istenen AC-DC doğrultma devresinin kolayca seçilmesine, görüntülenmesine ve benzetişiminin yapılmasına olanak tanımaktadır. Üstelik benzetişim sonuçlarının kaydedilmesi, karşılaştırılması bu arayüz sayesinde mümkün olmaktadır. Bununla birlikte, devre şemalarında akım yollarını gösteren canlandırmalar yapılarak, konular daha ilgi çekici hale getirilmiştir. Tasarım sayesinde teorik bilgiler ekranına kolayca geçilebilmekte, bilgiler kaydedilebilmekte ve yazıcıdan çıktı alınabilmektedir. Bu yazılım sayesinde eğitim-öğretim açısından bakıldığında, güç elektroniği dersinde öğrencilerin kafalarında canlandıramadığı soyut bilgilerin görsel olarak sunumu gerçekleştirilmiştir. Böylece konuların daha iyi anlaşılacağı, bilgilerin daha kalıcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This paper presents a graphical user interface which is used teaching of various AC-DC converter topologies. The interfaces is developed by using GUI toolbox of MATLAB. MATLAB/Simulink toolbox is used in preparing of simulation models of circuits. Prepared program offers theoretical knowledge about rectifier circuits as well as simulations to users.The interface is designed by author as meet necessities of all educational concerns. Also designed interface provides selection, visualition and simulation of desired AC/DC rectifiers easily. Moreover, the interface gives an opportunity to recording and comparing of simulation results to users. Furthermore, thanks to prepared animations shows current ways of circuits, topics are more interesting than usual methods for users. Also with designed interface, users easily pass from actual screen to theoretical knowledge screen. Besides, the informations taken from simulation results can be saved and printed by users whenever they like. In point of education-teaching view, owing to designed interface, students are more comfortable with abstraction of knowledge in power electronics courses because of visual presantation. It is believed that, developed interface provides permanent knowledge about AC/DC rectifiers to users.