Armutlu (Yalova) Yarımadası'nda yüzeylenen fıstıklı granitoyidi içerisinde yer alan mafik magmatik anklavların (MME) jeokimyası
Geochemistry of mafic magmatic enclaves (MME) in fistikli granitoid which crap out in the Armutlu Peninsula, Northwest Anatolia
- Tez No: 233131
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİHİ KÖPRÜBAŞI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Armutlu Yarımadası'nda yüzeylenen Fıstıklı Granitoyidi'nin içerdiği Mafik Magmatik Anklavların (MME) jeokimyası, anklavın muhtemel kökeni ve anakaya ile olan kimyasal etkileşim düzeyinin saptanması amaçlanmıştır.Çalışma alanında stratigrafik olarak en altta Paleozoyik yaşlı; amfibolit, gnays ve hornfelsten oluşan Armutlu Metamorfik Topluluğu yer alır. Bu topluluk üzerine andezit, bazaltik andezit, diyabaz, lav ve tüfleri içinde barındıran Kızderbent Volkaniti uyumsuz olarak gelmiştir. Metamorfik topluluk ve volkanit; monzogranit ve granodiyorit kayalarından oluşan Fıstıklı Granitoyidi tarafından intrüzif olarak kesilmiştir.Orta Eosen-Üst Eosen yaşlı Fıstıklı Granitoyidi (Delaloye ve Bingöl, 2000) ve Orta Eosen yaşlı Kızderbent Volkaniti (Genç vd, 2004), Armutlu Yarımadası'nda meydana gelen magmatizmanın iki ürünüdür. Eşyaşlı olarak kabul edilebilecek bu iki birim dokanak zonlarına yakın noktalarda fiziksel ve kimyasal etkileşime girmişlerdir. Bu etkileşimin sonucu olarak granitoyid, çevre kayaçlardan anklav almıştır. Makro nitelikte 10-20 cm çapında, koyu renkli, gözle görülebilecek büyüklükte K-Feldispat içeren anklavlar, mikro boyutta mikrogranüler, mikrogranüler porfirik ve trakitik dokudadırlar.Petrografik incelemelerde; pöyikilitik kuvars, bıçağımsı biyotit, iğnemsi apatit ve reaksiyonel sınırlara sahip plajiyoklaz (elek doku) gibi karışım delili olabilecek olgulara rastlanmıştır. Gerek modal, gerekse normatif analizler sonucu anklavların K difüzyonu ve kuvars geçişleriyle bileşimsel olarak anakaya yöneliminde olduğu saptanmıştır. Nadir de olsa karışımın ileri evrelerinde ksenokristal oluşumu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, geochemistry and origin of Mafic Magmatic Enclaves (MME) in Fıstıklı Granitoid, which crap out in Armutlu, are examined. Chemical interactions with the hostrocks are also investigated.In the area studied, Paleozoic Armutlu metamorphic complex which is composed of amphibolites, gneisses and hornfelses form the basement of the region. The complex is overlained by Kızderbent volcanics which are composed of basaltic and andesitic lavas, tuffs and diabase dykes. The complex and the volcanics are cut and intruded by Fıstıklı granitoid which is composed of granitic and granodioritic rocks.Middle Eocene ? Upper Eocene Fıstıklı Granitoid and Middle Eocene Kızderbent Volcanics are products of the same magmatism in the Armutlu Peninsula, Northwestern Anatolia, Turkey. These two coeval units underwent chemical interactions along unit boundaries. As a result of these interactions host granitoid has included enclaves from wallrocks. In macro scale, MMEs are dark coloured, 10-20 cm in size and have coarse grain of alkali feldspars. In micro scale, they crystallized as microgranular, microgranular porphyric and trachitic textures.According to petrographic studies, they display evidences of magma mixing such as poicilitic quartz, special mineral habits of biotite and apatite and sieve-textured plagioclase that can be interpreted to be sign of non-equilibrium system. As a result of modal and normative analysis, diffusion of K and quartz caused the MMEs to have chemical modification to be similar in composition with the host granitoid.