Fıstıklı (Armutlu-Yalova) granitoyidinin jeokimyasal özellikleri
Geochemistry of Fıstıklı (Armutlu- Yalova) granitoids
- Tez No: 78251
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK TOKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
FISTIKLI (ARMUTLU- YALOVA) GRANITOYIDININ JEOKİMYASAL ÖZELLİKLERİ Necla Köprübaşı Anahtar Kelimeler : Granitoyid, Granit, Armutlu Yarımadası, Türkiye Özet: Bu çalışmada Armutlu Yarımadası'nda yüzeylenen Fıstıklı granitoyidinin petrografik ve jeokimyasal özellikleriyle, bu kütlenin yan kayacı konumundaki Armutlu metamorfik topluluğuna ait birimlerin petrografileri ve kontakt ilişkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışma alanında stratigrafik olarak en altta Paleozoyik yaşlı amfibolit, gnays ve homfelsten oluşan Armutlu metamorfik topluluğu yer almaktadır. Bu topluluk üzerine andezit, diyabaz, lav ve tüflerden oluşan Kızderbent volkaniti uyumsuz olarak gelmektedir. Fıstıklı granitoyidi çalışma alanına intrüzif olarak yerleşmiş olup, Armutlu metamorfik topluluğu ve Kızderbent volkanitlerini kesmektedir. Batolit çeşitli granitoyik kayaçlardan oluşmaktadır. Fıstıklı granitoyidinden alınan örneklerle yapılan modal ve normatif analizlerle batoliti oluşturan kayaçların granit, granodiyorit ve monzogranit olduğu saptanmıştır. Granitik kayaçlardan alman 17 adet örneğin ana element, ayrıca Rb, Sr, Y ve Ce gibi iz element analizleri yapılarak, hesaplanan normatif bileşenleriyle beraber sunulmuştur. Ana element içerikleri granitik kayaçların alkali - silis ilgisine göre kalsik oldukları saptanmıştır. Alümina doygunluğuna göre de metalüminustan, peralüminusa doğru bir trend izledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Necla Köprübaşı Keywords : Granitoid, Granite, Armutlu Peninsula, Turkey. Abstract : In this study, petrology and petrochemistry of Fıstıklı granitoids, which outcrap in the Armutlu peninsula, are examined. Petrographic details of the Armutlu metamorphic complex, which is the host rock the granitoid body, and contact relations between these two main rock units are also discussed. In the studied area Armutlu metamorphic complex which is composed of amphibolites, gneisses and hornfelses form a basement part of the region and uncanformably overlain by Kızderbent volcanics which are composed of andesitic lavas, tuffs and diabase dykes. Fıstıklı granitoid intruded into the Armutlu metamorphics and Kızderbent volcanics within the area studied. Modal and normative analyses of the samples show that the batholitic body varies petrologically from granite, granodiorite to monzogranite. Major and trace elements concentrations and normative constituents of the 17 samples are presented. Major element characteristics and alkali-lime relations indicate that they are calcic in character. Alumina saturation also indicate that they are metaluminous to per aluminous.