Esenköy (Çınarcık-Yalova)granitoyidinin petrografik ve jeokimyasal özellikleri
Petrography and geochemistry of Esenköy (Çınarcık-Yalova) granitoids
  1. Tez No: 197898
  2. Yazar: KAYRAK DUYGU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEZİHİ KÖPRÜBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ESENKÖY (ÇINARCIK-YALOVA) GRANİTOYİDİNİNPETROGRAFİK VE JEOKİMYASAL ÖZELLİKLERİAnahtar Kelimeler : Granitoyid, Granit, Armutlu Yarımadası, TürkiyeÖzet: Bu çalışmada Armutlu Yarımadası'nda yüzeylenen EsenköyGranitoyidi'nin petrografik ve jeokimyasal özellikleriyle, bu kütlenin yankayacı konumundaki Armutlu metamorfik topluluğuna ait birimlerinpetrografileri ve kontakt ilişkilerinin saptanması amaçlanmıştır.Çalışma alanında stratigrafik olarak en altta Paleozoyik yaşlı amfibolit, gnaysve hornfelsten oluşan Armutlu metamorfik topluluğu yer almaktadır.Birimintemel litolojisi olan amfibolitler, yeşil, gri-yeşil yada çok koyu yeşil renklihomojen kütleler halinde bulunur. Hornblend ve plajiyoklas ana bileşenlerdir.Kuvars, sfen, epidot ve klorit ana parajenezi tamamlar. Ana litoloji olanamfibolitler irili,ufaklı birçok granitik plutonlarla kesilmiştir. Bu toplulukgranit ve granodioritlerden oluşan Eosen yaşlı Esenköy Granitoyidi tarafındankesilmektedir.İnceleme alanının güneyinde yer almaktadır.Esenköy Granitoyidi çalışma alanına intrüzif olarak yerleşmiş olup, Armutlumetamorfik topluluğu ve İncebel flişini kesmektedir. Batolit çeşitli granitoyikkayaçlardan oluşmaktadır. Esenköy Granitoyidi'nden alınan örneklerle yapılanmodal ve normatif analizlerle batoliti oluşturan kayaçların granit, granodiyorit,alkalen granit ve kuvarslı monzonit olduğu saptanmıştır.Çalışma alanındagranitoyitik kayaçların yan kayacı konumundaki başka bir kayaç grubu daSarısu Volkanitleridir. Eosen yaşlı olan bu birim genellikle andezitik kayaçlarlabirlikte tüf ve piroklaslardan oluşmuştur.Granitik kayaçlardan alınan 15 adet örneğin ana element, ayrıca Rb, Sr, Y veCe gibi iz element analizleri yapılarak hesaplanan normatif bileşenleriylesunulmuştur. Ana element içerikleri granitik kayaçların alkali - silis ilgisinegöre kalsik oldukları saptanmıştır. Alümina doygunluğuna göremetalüminustan, peralüminusa doğru bir trend izledikleri görülmüştür .İzelement karakteristikleriyle ( K, Rb, Th, Sr…….gibi LIL elemetler ve Nb, Ygibi HFS elementler ) bu batolitin volkanik yay granitoyidleri olduğuanlaşılmıştır.Çalışma alanındaki en önemli diri fay niteliğinde tespit edilen KAF doğrultuatımlı sağ yönlü bir faydır. Esenköy Granitoidi' nden alınan yaklaşık 100 adetçatlak ölçüsüne göre egemen çatlak düzlemlerinin doğrultuları K 45 B ve K 60B olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ESENKÖY AND GEOCHEMISTRY OFKOCADERE (ÇINARCIK-YALOVA) GRANITOIDSKeywords : Granitoid, Granite, Armutlu Peninsula, Turkey.Abstract : In this study, petrology and petrochemistry of Esenköy Granitoids,which outcrap in the Armutlu Peninsula, are examined. Petrographic details of theArmutlu metamorphic complex, which is the host rock the granitoid body, andcontact relations between these two main rock units are also discussed.In the studied area Armutlu metamorphic complex which is composed ofamphibolites, gneisses and hornfelses form a basement part of the region anduncanformably overlain by Esenköy Granitoids which are composed of granite andgranitoids.Esenköy Granitoids are South of studied area. Amphibolites, which isthe main foundation lithology of unit, are found with homogenous masses in green,grey-green or very dark green colours.Hornblend and plagioclases are maincomposition.Qurtz, sphene, epidote and chlorite are completes the mainparagenesis. Amphibolites which is the main lithology is the cutting by many bigand little granite pluton.Esenköy Granitoid intruded into the Armutlu metamorphics and İncebel Flişwithin the area studied. Modal and normative analyses of the samples show thatthe batholitic body varies petrologically from granite, granodiorite, alkali feldspargranite to quartz monzonite.In the studied area, Sarısu Volkanics, is the host rockof granitoide rocks.This unite?s age is Eosen. And it is generally consist of andeziterocks, tuff and pyroclastes.Major and trace elements concentrations and normative constituents of the 15samples are presented.This batholith is a volcanic arc granitoide.It is understoodwith the characteristic of trace element. ( K, Rb, Th, Sr…… etc. LIL elements andNb, Y, ……etc. HFS elements.) Major element characteristics and alkali-limerelations indicate that they are calcic in character. Alumina saturation also indicatethat they are metaluminous to peraluminous.In the studied area, there is a very important fault. This fault is a strike slipe andright way fault and called with KAF. According to about 100 fracture measure ,which is taken from Esenköy Granitoide, dominant strikes of fracture planes are N45 W and N 60 W.