Genetik algoritma ile sayısal haritalarda algılayıcı konumlandırılması
Sensor positioning on digital maps by using genetic algorithm
- Tez No: 233151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR BECERİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Coğrafya, Genetik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Geography, Genetics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Oluşturulmuş bir sayısal yükseklik modeli üzerinde konuşlandırılan algılayıcıların kapsama alanının ve bu alanın ölçüsünün bilgisayar destekli olarak hesaplanması, gözetleme ve mobil iletişim alanlarında kolaylık sağlayan bir yöntemdir. Algılayıcı kapsama alanı hesaplanmasının hızlı olarak yapılabilmesi ise çeşitli konumların hızlı bir şekilde denenmesiyle, uygun algılayıcı konumlarının bilgisayar tarafından bulunabilmesini olanaklı hale getirmektedir. Bu tezde, genetik algoritmayı ve tamsayı aritmetiğine dayalı hızlı çizim algoritmalarını kullanan bir en iyileme yöntemi geliştirilmiştir. Ayrıca, gelşitirilen yöntem uygulanmış ve örnek iki problemin çözümü ve çözüm işlemi esnasında elde edilen veriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In areas of surveillance and mobile communications, computer aided evaluation of coverage area and measure of the area of sensors positioned on a created digital elevation model is a facilitating method for positioning sonsors and communication equipment. Fast evaluation of sensor coverage enables a computer to discover appropriate sensor locations by testing miscellaneous locations in a fast way. In this thesis, a maximization method that uses genetic algorithm and drawing algorithms based on integer arithmetic was developed. Furthermore, developed method was implemented and solution of two sapmle problems and performance data gathered during solving process presented.