Ürün ömür devri yönetim sistemlerinin silahlı kuvvetlere uygulanması
Product lifecycle management systems in defence organizations
  1. Tez No: 233152
  2. Yazar: MEHMET AKİF İZGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Information and Records Management, Industrial and Industrial Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bir savaş platformunun ya da sisteminin tedariği, Silahlı Kuvvetler için uzunve zorlu bir iş sürecidir. Bu süreçte, ürün üzerine tedarikçilerle beraber çalışma, ürüntasarımı üzerinde değişiklik yapma ve ürünün üretim sürecini izleme gereksinimleribulunmaktadır. Buna karşılık üretilen ürün teslim alınıp kullanıma başlandıktansonra işletim sürecinde ürün ile ilgili sorunlar artarak organizasyonların karşısınaçıkmaktadır. Süreç içerisinde tedarik edilen ürüne ilişkin bilgi ve tecrübelerinoluşturulması, sunulması, sorgulanması ve tekrar kullanılabilmesi için ürün temellibir bilgi sistemi alt yapısının oluşturulmasına ihtiyaç duyulmaktadır.Ürün Ömür Devri Yönetimi, basit bir anlatımla ürün odaklı bir ortamın yaratılmasınayönelik geliştirilen bir iş stratejisidir. Bir ürününün, kavram oluşturma aşamasındanelden çıkarmaya kadar bütün ömür devrinde, üzerinde işlem gören her türlü paydaşınemek ve çalışmalarını birleştirmek, ürün ömür devri yönetiminin temel amacıdır.Yapılan çalışmada, Silahlı Kuvvetlerin sahip olduğu platform ve sistemlerin en azsorunla işletilmesi ve idamesine yönelik bir ürün odaklı yönetim felsefesi ortayakonmuş, felsefeye uygun bir bilgi sistemi modeli tasarlanmıştır. Tedarikçiler ilesilahlı kuvvetler içerisinde hizmet gören müşteri birlikler arasında yer alan bilgi akışıstandartlaştırılarak akışın bir merkezi sistem üzerinden yapılması, bu merkezi sistemüzerinde bilgi ve tecrübelerin kaydedilmesi ve gelecek nesillere aktarılmasısağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The acquisition program of an war platform or a system in defenceorganization is a long and enduring process. In this acquisition process, defenceorganizations need to work with the plenty of suppliers to achieve a qualified design,production and installation activities. After the completion of acquisition processface, defence organizations confront with the variety of product related problemsduring the operational logistics face. In order to collect, display, query and reuse theacquired platform or system?s logistics data, defence organizations need to have aninformation system infrastructure.Product Lifecycle Management can simply be defined as a strategy, which is focusedon creating a product based management environment. The basic concept of productlifecycle management is to gather and reveal all stakeholders? efforts and knowhowstarting from the product concept phase till to the scrap management phase.In this study, an information technology model is designed to support the defence?swar platforms or systems in accordance with idea in mind to have the least problemareas in operation and maintenance activities. The designed standardized logisticsinformation flow among suppliers and the defence organizations end users willbenefit the organization by providing a centralized information and knowledgewarehouse which will be transformed to the next generations.