TI DavinciTM platformunda H.264/AVC video kodlama ve ağ üzerinden iletim
H.264/AVC video coding on TI DavinciTM platform and transmission over IP network
- Tez No: 233153
- Danışmanlar: PROF. DR. SARP ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte çoklu ortam uygulamaları günlük hayatımızda oldukça fazla yer kaplamaya başlamıştır. Daha önceleri telefon gibi yalnızca ses iletimi gerçekleştiren cihazlar yerini yavaş yavaş görüntü naklini de gerçekleştirebilen cihazlara bırakmaya başlamıştır. Bilgisayar teknolojisinin iletişimde basamak oluşturması ve hızlı veri aktarımına olanak sağlaması, görüntülerin de bu bilgisayar ağları üzerinden gönderilmesine olanak sağlamıştır. Bu tez kapsamında gömülü bir platform olan TI DaVinciTM ortamında kodlanan H.264/AVC video bit dizini bilgisayar ağı üzerinden hedef bilgisayara gönderilmiş ve bilgisayar üzerinde koşan bir arayüz yardımı ile kullanıcı tarafından görüntülenmiştir. Hem gömülü sistem hem de bilgisayar tarafında koşan yazılımlar bu tez kapsamında C/C++ programlama dili ile yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multimedia applications have started to find increased applications in everyday life with improvements in technology. Equipments such as telephones that facilitate only voice transmission have started to give way to equipments that also enable image transmission. Computer technology has enabled communications over computer Networks and the ability to facilitate fast data transmission has enabled images to be sent ıver computer Networks. In this thesis, video is H.264/AVC encoded on the TI DaVinciTM embedded platform and the bit stream is transmitted over a computer network to the target computer where the video can be watched with help of a graphical user interface. Software that runs on the embedded system as well as on the computer side has been written in the C/C++ programming language.