Investigation and development of some algorithms in time optimal control
Bazı optimal zaman algoritmalarının incelenmesi ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 23316
  2. Yazar: SELMA TUNÇÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KUZUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Optimal zaman problemleri hakkındaki algoritmalardan ikisi sunulmuştur.Bunların ilki literatürde iyi bilinen bir yöntemdir, ikincisi ise bu tezde geliştirilmiştir.İncelenen sistemler doğrusal, zamanla değişmeyen veya doğrusal olmayan sistemler olup kontrol vektörü kısıtları eşitsizlik şeklindedir. Bu problem için kontrol vektörlerinin Bang-Bang şeklinde olduğu ve bu tip bir kontrolün sistemin durum değişkenlerini erişilebilirlik kümesinin sınırına ulaştırdığı gösterilmiştir. Bu bilgilere dayanarak optimal zaman problemleri için gerekli şartlar oluşturulmuş
Özet (Çeviri)
In this work two algorithms about the time optimal ^ontrol problem are presented.The first öne is a well-known nethod in the literatüre whereas the second öne is developed Ln this thesis. The systems considered are either linear time invariant ör nonlinear systems with ineguality :onstraints on control vector. it is shovn that the control vector for this problem is îf bang-bang type and this type of control steer the state )f the system to the boundary of the attainability set. îased on these properties, necessary conditions are derived ınd the time optimal control problems are solved iteratively >y the two algorithms mentioned above. Finally, numerical solutions for different examples are given and the results ire compared with those in literatüre. iiiKEY WORDS : Time Öptimal Control, Bang-Bang Control Scientific Code : 619.04.03 iv