Direksiyon sisteminin matematiksel modellenmesi ve simülasyonu
Derivation of mathematical equations and simulation of steering system
- Tez No: 233168
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT MAKARACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Otomotiv sektöründeki firmaları karlılıklarını koruyabilmesi ve artan müşteri isteklerini karşılayabilmesi için asgari sürede ve maliyetle yeni araç modelleri çıkartılması zorunlu hale gelmiştir. Test ve prototip maliyetlerini asgari seviyede tutabilmek için araç alt sistemlerinin matematik modellerinin çıkartılması ve simülasyonlarının yapılması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, direksiyon sisteminin kritik özellikleri hesaba katılarak matematiksel modeli ve simülasyonu yapılmıştır. Simülasyon sırasında Matlab® programında mevcut bulunan farklı kütüphanelerden faydalanılmış ve sonuçlar ilgili bölümlerde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
To be able to keep companies? profit rates high and respond customer demands in a quick way, automotive companies shall introduce new vehicle models to market in a short duration with minimum cost. To keep test and prototype parts costs as low as possible, it?s required to derive and simulate mathematical models of vehicle subsystems. In this thessis study, derivation and simulation of hydraulic steering system mathematical equations have been done. Simulation study has been done using different libaries of Matlab® and results have been presented in releavent sections of the thessis.