Çelikhan (Adıyaman) kuzeydoğusundaki tektono-metamorfik birimlerin metamorfizma ve yapısal özellikleri
The metamorphism and structure of tectono-metamorphic units in northeast Çelikhan (Adiyaman)
- Tez No: 233171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. VEYSEL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnceleme alanı, metamorfizma ve tektonik etkinliğin yaşandığı Doğu Toros Orojenik Kuşağı içerisinde yer almaktadır. Bölgenin tektono-stratigrafisini alttan üste doğru Pütürge metamorfikleri, Maden karmaşığı ve Malatya metamorfikleri ile intrüzif kayalar oluşturmaktadır. İnceleme alanı içerisinde Pütürge metamorfikleri, Maden karmaşığı ve Malatya metamorfiklerinin jeolojik ilişkileri tektoniktir. Taşdamlar, Çat ve Korucak bindirmeleri bu birimlerin dokanaklarını oluşturmaktadır. İnceleme alanı içerisindeki kıvrımlar asimetrik ve dalımlıdır. Bu kıvrımların kıvrım eksenleri azimut cinsinden 260°/22°, 260°/23° ve 053°/34° durumludur.Pütürge metamorfiklerinin petrografik incelemeleri bölgede mika şist/mika gnays, granat mika şist/granat mika gnays, kalk-silikatik şist/kalk-silikatik gnays, kuvarso-feldispatik mika gnays, kuvarsitik şist/kuvarsit, mermer ve amfibolit türü kayaların varlığını ortaya koymaktadır. Pütürge metamorfikleri içerisindeki sillimanit minerallerinin varlığı, bu kayaların 670-800 °C sıcaklık ve 7-9 kbar basınç koşullarına erişmiş metamorfizma etkisinde kaldığı sonucunu ve bölgedeki metamorfizmanın yüksek amfibolit fasiyesi koşullarına kadar eriştiğini belirtmektedir. İnceleme alanı içerisindeki Malatya metamorfikleri ise yaygın olarak metakarbonatlardan, az oranda pelitik/psamitik ve metabazit türü kayalardan oluşmaktadır. Malatya metamorfiklerinin şist ve fillit türü litolojilerindeki kloritoyid mineralinin varlığı, bu metamorfiklerin yaklaşık 500 °C sıcaklık ve 5 kbar basınç koşullarına erişmiş olabileceğini ve yeşilşist fasiyesi koşullarında metamorfizmaya uğradığını ortaya koymaktadır.Arazi ve mikroskop verileri; inceleme alanı ve yakın çevresinin tektonik gelişiminin, Malatya metamorfiklerinin kuzeyden bölgeye yerleşimi ve Doğu Anadolu Fay Zonu'nun gelişimi ile şekillendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Study area is located at the Eastern Taurus Orogenic Belt where metamorphism and tectonic activity happen. The tectono-stratigraphy of area from bottom to the top begins with Pütürge metamorphic rocks and continues with Maden complex and Malatya metamorphic rocks and finally ended with the intrusive rocks which is located at the top of section. The whole geologic relations between Pütürge metamorphic rocks, Maden complex and Malatya metamorphic rocks are tectonic in the study area. The thrust zone of Taşdamlar, Çat and Korucak consist the border of these geologic units. The folds are both asymmetric and wrapped in the study area. The axis of these folds are 260°/22°, 260°/23° and 053°/34° in azimuth.The petrographic study of Pütürge metamorphic rocks explain the presence of mica schist/mica gneiss, garnet mica schist/garnet mica gneiss, calc-silicatic schist/calc-silicatic gneiss, quartzo-feldspar mica gneiss, quartzitic schist/quartzit, marble and amphibolite rocks. The presence of cillimanit minerals in Pütürge metamorphic rocks is an evidence of metamorphism that had affected the rocks at 670-800 °C temperature and 7-9 kbar atmospheric pressure, and also this metamorphism reached high amphibolite stage. Malatya metamorphic rocks in the study area is formed with high broad metacarbonate and rare pelitic/psamitic and metabasic rocks. The presence of kloritoid minerals of Malatya metamorphic rocks in the schist and phillit lithologies explain the big metamorphism, which has occured 500 °C temperature and 5 kbar athmospheric pressure and happened in greenschist stage.Field and microscobic works show that, the tectonic development of the study area and its milieu was shaped with the location of Malatya metamorphic rocks from the North and East Anatolian Fault Zone evolution.