İşlenmiş ve işlenmemiş bazı mısır ürünlerinde genetik modifikasyonun tespiti
Determination of genetic modification on processed and unprocessed some corn products
- Tez No: 233179
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Gıda Mühendisliği, Biology, Food Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışma ile Türkiye piyasasından toplanan ve mısır unu, mısır nişastası, mısır cipsi ve mısır gevreğini içeren 64 adet işlenmiş mısır ürünü ile 19 adet işlenmemiş yemlik dane mısırlarda genetik modifikasyon araştırılmıştır. Tüm numunelerde, birçok bitkide düzenleyici elementlerden olan 35S promotör ve NOS terminatör taranması önce konvensiyonel PCR ile yapılarak daha sonra real time PCR ile doğrulanmıştır. Sonuçlar eş yapma t testi metoduna göre istatistiki olarak karşılaştırılmıştır. Ürünlerde, Türkiye' de kısıtlı veriye sahip olan Bt11 ve Bt176 mısırların varlığı konvensiyonel PCR ile aranmış, Bt11 ve Bt176 miktar tayini için real time PCR kullanılmıştır. Ayrıca, hakkında hiçbir veri bulunmayan Mon810, T25 ve CBH351 mısırlar konvensiyonel PCR' da multipleks PCR yöntemi ile kalitatif, Mon810 ve T25 mısır varlığı kantitatif olarak real time PCR' da aranmıştır. Sonuçlar, eş yapma t testi metoduna göre ve Kappa testine göre istatistiki olarak analiz edilmiştir.Sonuçlar, analiz edilen işlenmiş ve işlenmemiş materyallerin bazılarında yabancı genetik elementlerin bulunduğunu göstermektedir. Konvensiyonel PCR ile 2 örnek, real-time PCR ile ise 14 örnek, 35S promotör ve/veya NOS terminatör açısından pozitif sonuç vermiştir. Bt176 relatif miktar tayinine göre, 3 örnekte % 0.05, 0.01 ve 0.04 oranlarında, absolute miktar tayininde ise, sadece bir örnekte % 0.14 oranında Bt176 mısır saptanmıştır. Absolute miktar tayinlerinde ise, aynı örneklerden birinde % 1.48 Bt11, % 2.83 Mon810 ve % 0.16 T25 mısır varlığı saptanmış olup, toplamda % 4.67 oranında GM mısır ürünü içermektedir. Diğer örneklerin içerdiği GM ürün miktarları ise Avrupa Birliği EC-2003/1830 sayılı direktifinde belirtilen etiketleme sınırı olan % 0.9' un altındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, raw and processed maize samples were analyzed for genetic modification using a DNA based detection method, the polymerase chain reaction. 19 raw maize and 64 processed maize food including maize flour, starch, corn flakes were collected from different markets located in Turkey. The samples were examined for the presence of genetic elements located in the majority of transgenic crops such as NOS terminator and CaMV 35S promoter using conventional PCR and then verified real time PCR, too. Additionally, Bt11 and Bt176 events, which have been enjoyed limited data in Turkey, examined in the products using conventional PCR. Then, quantification of Bt11 and Bt176 lines was performed via real time PCR. As well as, for confirming the presence of Mon810 and CBH-351 events, have not been possessed any data in Turkey, were examined with conventional PCR. And then, Quantification of T25 and Mon810 events were performed via real time PCR, too. The results were statiscally analyzed using paired t test method and Kappa test method.The results indicated that foreign genetic elements were found in analyzed raw and processed materials. 35S promotor and/or NOS terminator were determined in two samples by conventional PCR and in 14 samples by real-time PCR. According to relative and absolute quantification results, relatively, 0.05 %, 0.01 % and 0.04 % Bt176 were determined in three samples, 0.14 % Bt176 was only determined in one sample. It was also determined that 1.48 % Bt11, 2.83 % Mon810 and 0.16 % T25 and total 4.67 GM maize in the same sample. Quantity of GM maize of the others is below than 0.9 % which is limit of labeling, according to The GM Food and Feed Regulation (EC) No. 1829/2003.