Bakır koordineli ftalosiyanin bileşiğinin optik sınırlama özelliklerinin araştırılması
Investigation of optical limiting properties of copper coordinated phthalocyanine compound
- Tez No: 233187
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, ?2,9,16,23-tetrakis(2-(2H-benzo-1,2,3-triazol-2-yl)-4,6-bis(2-fenilpropan-2-yl(fenoksi)ftalosiyanin bakır(II) kompleksi? nin çizgisel olmayan optik özellikleri, hem çözelti halinde hem de polimer matriks ince film olarak içerisinde araştırılmıştır. Polimer matriks içerisine malzeme karıştırılarak spin-kaplama yöntemiyle silika alttaş üzerine film halinde kaplanarak deneyler yapılmıştır. Çizgisel olmayan optik özellikler açık yarık Z-tarama deneyi ile araştırılmıştır. Bu deneyler yapılırken Nd:YAG lazerinin ikinci harmoniği olan 532 nm dalgaboyu kullanılmıştır. Malzemenin farklı güçlerde açık yarık Z-tarama deneyleri yapılmıştır. Örnek, güçlü çizgisel olmayan soğurma gösterdiği için, optik sınırlama özellikleri açık yarık Z-tarama tekniği ile ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Elde edilen deneysel veriler en küçük kareler algoritması ile fit edilerek optik sınırlama parametreleri bulunmuştur. Bulunan parametreler literatürdeki benzer malzemeler ile karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, nonlinear optical properties of ?2,9,16,23-tetrakis(2-(2H-benzo-1,2,3-triazol-2-yl)-4,6-bis(2-phenylpropan-2-yl(phenoxy)phthalocyaninato copper(II) complex? was investigated in solution and thin film within polymer matrix forms. Thin film was grown on fused silica substrate by using spin coating technique. Nonlinear optical properties were investigated with open aperture Z-scan experiments. In these experiments the second harmonic ( 532 nm ) of the Q-switch Nd:YAG laser is used. Z-scan experiments with different input powers were carried out. The obtained experimental results were fitted to the theoretical models to determine the optical limiting properties. Extracted parameters are compared and discussed with different phthalocyanine compounds in literature.