Yapay sinir ağları ile konuşma tanıma
Speech recognition with artificial neural networks
- Tez No: 233209
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT HÜSNÜ SAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Yapay Sinir Ağları konusu incelenmiş ve bir Konuşma Tanıma uygulaması gerçekleştirilmiştir. Yapay sinir ağlarının gelişimindeki kilometre taşlarına değinilmiş ve bu süreçte uygulama alanında öne çıkan eğitim yöntemleri ve ağ yapıları incelenmiştir. Uygulamada kullanılan ağ yapıları olan geri yayılımlı Çok Katmanlı Algılayıcı, Elman Ağı ve Olasılıksal Sinir Ağı yapıları incelenmiş ve ele alınan konuşma tanıma uygulaması her bir ağ modeli ile sınanarak söz konusu yapılar birbirleri ile mukayese edilmiştir. Konuşma tanıma problemine çözüm aranan bu süreçte sinir ağlarının yanı sıra Sayısal Sinyal İşleme konusu da uygulamanın gerektirdiği ölçüde araştırılmış ve kelimelerin özniteliklerinin çıkarılması aşamasında kullanılmıştır. Söz konusu uygulamanın çerçevesi konuşmacıya bağımlı, kelime tabanlı ve izole kelime tanıma özellikleri temel alınarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar literatürdeki benzer çalışmalarla kıyaslanmış olup, bu tezde önerilen metotların anılan çalışmalara denk ve hatta daha başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Artificial Neural Networks were reviewed and then some Speech Recognition applications were carried out. Milestones in the evolution of neural networks were mentioned. Throughout the study, some prominent training algorithms and network topologies were examined. Widely applied network topologies, i.e. the Multilayer Perceptron trained with back propagation algorithm, Elman Network and Probabilistic Neural Network were scrutinized. Then, speech recognition applications of these networks were compared. In the process of seeking solutions to the speech recognition problem, besides the neural networks, the area of Digital Signal Processing (DSP) were examined within the scope of the thesis. DSP techniques were used for feature extraction from the words. Framework of the application was determined based upon the following specifications: speaker?s voice characteristics, word related aspects, and discrete word recognition properties. Results were compared with similar work found in the literature. It was noticed that methods proposed in this thesis yield comparable or even superior results.