Hazır beton tesisinde en uygun nitelik denetim düzeyinin mevsimsel değişiminin incelenmesi
Investigation on the seasonal variations of optimum control standard in a ready-mixed concrete plant
- Tez No: 233271
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada değişik mevsimlerde hazır beton dayanım deney sonuçlarından ilgili tesislerdeki dayanım spesifikasyon sınırları, nitelik denetim düzeyleri ölçüsü olarak dayanımların standard sapmaları, muhasebe kayıtlarından alt spesifikasyon sınırı altına düşme ve üst spesifikasyon sınırı üzerine çıkmanın kayıp maliyetleri belirlendi. Bu iki maliyetin toplamı olarak tanımlanan görünen kayıp maliyetini en aza indiren en uygun ortalama dayanımlar elde edildi. Bu amaçla 2 adet hazır beton tesisinden C14, C16, C18, C20, C25, C30 ve C35 beton dayanım sınıflarındaki 6 yıllık ve her birisi en az 2 adet numunenin ortalaması olarak belirlenmiş toplam 13151 adet deney sonucu nitelik denetim grafikleri ve ek maliyet işlevleri oluşturularak değerlendirildi. En düşük kayıp maliyetine tekabül eden ortalama dayanımların ve standard sapmaların, başka deyişle; uygun hedef ortalama dayanımların ve nitelik denetim düzeylerinin, mevsimlere göre değişimleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this work, mean strengths and corresponding standard deviations as indicators of control standards, the lower and upper specification limits based on the strength test records, and the loss costs of the strengths? falling below the lower specification limit and that of exceeding the upper limit based on the records of finance department were determined. Optimum mean strengths minimizing the apparent loss cost defined as the sum of the two loss costs were estimated. To this end, test results of C14, C16, C18, C20, C25, C30 and C35 concrete strength classes, from 2 ready-mixed concrete plants, covering a period of 6 years with total number of test results being 13 151, each test result being the mean of at least two specimens, were evaluated by plotting control charts and implementing the total apparent loss functions. The seasonal variations of mean strengths and standard deviations corresponding to minimum apparent losses, in other words, optimum target strengths and respective control standards were obtained.