Kırmataşların beton agregasında ve hazır beton tesislerinde kullanılma kriterleri örnek uygulama Sağlıklı Köyü kalker ocağı
The usage criteria of crushed stones in concrete aggregate and ready mixed condrete plants the sample practice Saglikli Village limestone quarry
  1. Tez No: 178077
  2. Yazar: HAYRULLAH UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında, Agrega üretiminde amaçlanan kalitenin elde edilebilmesi için ocak işletmeciliğinden başlayarak gerekli minimum işlemler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Mersin İli Tarsus İlçesinde yer alan kırma-eleme tesisinde üretilen kırmataşların TS 706 EN 12620'ye uygun olarak alınan agrega örneklerinin deneyleri yapılarak incelenmiştir. Kalker ocağından alınan numunelerin fiziksel, mekanik ve petrografik özellikleri incelenmiştir.İncelemeler sonunda gerçekleştirilen analiz ve deneylerden elde edilen değerlerin, TS 706 EN 12620 ?Beton Agregaları'nda aranan özelliklere uygun olduğundan, bu taş ocaklarından elde edilen kırmataşların, hazır betonlarda ve beton agregası olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the required minimum processes were examined in detail to get the aimed quality in aggregate production. The crushed stones produced in crushing-screening plant where is in Tarsus/Mersin were examined according to the Turkish Standard of TS 706 EN 12620 the samples of aggregate which taken appropriately tests. Samples were taken from the limestone quarry and their physical, mechanical, petrographical features were determined.At the end of the tests, the data which is obtained from the analysis and tests are suitable for the Turkish Standard of TS 706 EN 12620. Therefore, these crashed stones can be used for mixed concrete and they can also be used as concrete aggregate.