Balıkesir ili iklim koşullarına uygun sera modellerinin oluşturulması ve ısıtma-soğutma yükünün belirlenmesi
Determination of suitable greenhouse models for Balikesir climatic conditions and load of heating-cooling
- Tez No: 233272
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Seralar bitkilerin yetişme periyodunda istedikleri iklim şartlarını optimum düzeyde sağlayan kontrollü yetiştirme ortamlarıdır.Soğuk gün ve gecelerde bitkilerin istediği sıcaklık değerlerine ulaşa bilmesi için seraların mutlaka ısıtılması gerekmektedir.Ankara Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Meteoroloji Bülteninden elde edilen verilere göre Balıkesir ili ve çevresi, güneş ışınımının yoğunluğu ve günlük ortalama güneşlenme süresi bakımından ülkemizde ilk sıraları alan yörelerimizdendir. Bu yüzden adı geçen yörede sera tarımının ekonomik olarak yapılabileceği düşünülmektedir.Bu çalışmada, Balıkesir ilindeki mevcut ölçüm yapılan seranın ve yöreye uygun sera modellerinin ısı gereksinimleri hesaplanmış ve sera modelleri hakkında önerilerde bulunulmuştur. Bu amaçla yaygın olarak kullanılan üç farklı sera örtü malzemesi seçilmiş ve sera iç sıcaklığının 10°C ve 20°C alınması durumundaki ısı gereksinimleri ve yakıt giderleri hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonucunda çift katlı (PE) plastik örtü malzemesi kullanılması halinde seralarda ısı ihtiyacının en az olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yörenin iklim şartlarının sera tarımına uygun olduğu belirlenmiştir. Seraları ısıtmak amacıyla doğal gaz ve ithal Sibirya kömürünün yakıt olarak tercih edilmesi durumunda ekonomik olarak yetiştiriciliğin yapılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The greenhouses are controlled growing environment to establish a suitable climatologic conditions for the plants during growing period.The greenhouses should be heated to obtain temperature values that are desired by plants at cold daytime and night time.Balıkesir district is among the suitable places for grenhouse construction in terms of sun light, and daily average sunshine duration according to Metorological bulletin of Turkish State Meteorological Service, Therefore economicaly greenhouse production is possible in this districteconomically.Heating requirement of a model greenhouse that is suitable to the region was calculated and suggestions were made for different type of greenhouses. For this aim,tree differant type of cover material were selected,and the heating requirement and the cost were computed when the inside temperature of 10 and 20°C were assumed. According to these calculation, double-layered planstic cover (PE) was found the most suitable one to minimize the heating requirement .Additionally, the region climate is suitable for greenhouse production .Natural gas and Sibiria coal were suggested for the heating.