Çimento sektöründeki tozların tehlikeleri ve risk değerlendirmesi
Hazards and risk assessment of dust in the cement industry
  1. Tez No: 948503
  2. Yazar: ATİLLA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Chemical Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, çimento sektörünün hammadde, üretim ve sahada kullanımdaki aşamalarında ortaya çıkan tozların iş sağlığı ve güvenliği kapsamında yer alan tehlikeler ve olası riskler tespit edilmeye çalışılmış olup sonrasında bu tehlike ve olası risklere karşı alınacak tedbirler detaylı olarak araştırılmıştır. Çimento; inşaat sektöründeki altyapı, üst yapı, ulaşım ve barajların yapım aşamalarında önemli bir yere sahiptir. Yıllardan beri devam eden yapı malzemelerinin en önemlisi olarak önemini korumaktadır. Gelişen ve değişen inşaat sektöründe günümüzde daha alternatifi olmayan çimento gün geçtikçe dünyada büyüyen bir pazar oluşturmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere, dünyanın her yerinde sık kullanılan bu yapı malzemesinin hammaddenin çıkarılması, fabrikaya taşınması ve özellikle üretim aşamalarının tamamında tozlar oluşmaktadır. Buna bağlı olarak iş sağlığı ve güvenliğinde birçok tehlike ve olası riski de barındırmaktadır. Bu kapsamda, Elazığ, Malatya ve Diyarbakır illerinden seçilen hammadde ocağı, çimento fabrikası ve hazır beton santrallerinden, benzer faaliyetleri yürüten ikişer veya üçer farklı tesisin risk analiz raporları temel alınarak oluşturulan ortak değerlendirme tabloları üzerinden, çimento tozlarının tehlikeleri ve risk analizleri Fine-Kinney risk analiz yöntemi ile detaylı olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, çimento sektöründe toz kaynaklı risklerin bütüncül biçimde ele alınmasına katkı sağlamayı ve iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında sahaya yönelik model oluşturularak uygun çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the hazards and potential risks of dusts generated in the raw material, production and field use stages of the cement sector were tried to be determined within the scope of occupational health and safety and then the measures to be taken against these hazards and potential risks were investigated in detail. Cement; has an important place in the infrastructure, superstructure, transportation and dam construction stages in the construction sector. It has maintained its importance as the most important of the construction materials that have been continuing for years. Cement, which has no alternative today in the developing and changing construction sector, is creating a growing market in the world day by day. This construction material, which is frequently used all over the world, especially in developing countries, generates dusts in the extraction of raw materials, transportation to the factory and especially in all production stages. Accordingly, it also contains many hazards and potential risks in occupational health and safety. In this context, the hazards and risk analyses of cement dusts were evaluated in detail using the Fine-Kinney risk analysis method, based on the common assessment tables created based on the risk analysis reports of two or three different facilities carrying out similar activities, from the raw material quarries, cement factories and ready-mix concrete plants selected from Elazığ, Malatya and Diyarbakır provinces. As a result, it was attempted to contribute to the holistic handling of dust-related risks in the cement sector and to offer appropriate solution suggestions by creating a field-oriented model in occupational health and safety practices.