Kırklareli-Vize ilçesi toprak ve su kaynaklarının belirlenmesi ve yönetim planlaması
Investigation and management plan of Kirklareli province Vize town soil and water researches
- Tez No: 233279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İSTANBULLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Günümüz koşullarında her geçen gün önemi artmakta olan toprak ve su kaynaklarının, bu araştırma ile yöresel bazda, Kırklareli ili Vize ilçesi için bir durum tespitinde bulunarak, mevcut toprak ve su kaynaklarının geleceğe dönük ihtiyaç planlaması yapılmıştır. Kırklareli ili ve Vize ilçesinin büyük toprak gurupları, arazi sınıfları ve kullanım şekilleri, toprak verimlilik değerleri ve bitki deseni ayrıntılı olarak incelenmiştir. Vize ilçesinin yıllık su potansiyeli 166.4 milyon m3 olarak tespit edilmiştir. İlçenin 2030 yılında; 1.695 milyon m3 içme kullanma, 0.304 milyon m3 hayvancılık ve 170.791 milyon m3 sulama suyu olmak üzere toplam 172.790 milyon m3 su ihtiyacı bulunmuştur. Hesaplanan su ihtiyacının % 98.84'ünü sulama suyu ihtiyacı oluşturmaktadır.Ayrıca Vize ilçesinin 2050 yılına kadar olan nüfus projeksiyonları yapılarak içme ve kullanma suyu ihtiyaçları belirlenmiş olup; ilçenin 2050 yılı nüfusunun 90675 kişi ve yıllık içme-kullanma suyu ihtiyacının 3.110 milyon m3 olacağı ön görülmüştür. İlçe su varlığının genel anlamda ihtiyacı karşılayacak düzeyde olduğu ancak değişen iklimin bir sonucu olarak artan kuraklık riski ile su kaynaklarının çok iyi korunması ve su depolama yapıları inşa edilerek kışın biriktirilen suyun yaz aylarında sulama suyu olarak kullanılması gerektiği saplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research,Present state of soil and water resources, whose importance increases day by day of Vize town of Kirklareli Province in a local base was investigated and their future use was planned. Great soil groups, land classes and usages, land productivities and crop patterns of the region were widely evaluated. Water potential of Vize town was determined as 166.4 millions m3. A total of 172.790 millions m3 water requirement was predicted for the year 2030 for Vize town. Of this amout; 1.695 millions m3 is for drinking and hausehold, 0.304 millions m3 is for animal husbandary and 170.791 millions m3 is for irrigation purposes. Irrigation water requirements forms about 98.84 % of total requirements.Additionally according to the projection for 2050, the population of this area is expected to be 90675 and the annual drinking and hausehold water needsof this population is forecasted to be 3.110 millios m3. Presently, water resources generally meet the demands however it may be concluded drought risks as a result of changing climate necessitate water resources to be used rationally and water reservoirs for winter storage and summer use should be constructed.