Tarımda çalışılabilir gün sayılarının meteorolojik parametrelerle incelenmesi
Investigation of the workable days in agriculture using meteorological parameters
- Tez No: 233405
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, tarımda çalışılabilir gün sayılarının meteorolojik parametrelerle hesaplanması öngörülmüş ve bunun için İç Anadolu Bölgesinde bulunan istasyonları da kapsayan Türkiye'deki tüm meteoroloji istasyonlarının 1986 ile 2006 yılları arasındaki 20 yıllık verileri alınarak bir veri bankası oluşturulmuştur. Veri bankasındaki değerlerin, bu işlem için hazırlanan bilgisayar yazılımındaki matematiksel modelde çalıştırılarak istenilen bölgeye ait toprak işleme, bakım işlemleri ve hasat işlemleri için tarlada çalışılabilir günlerin hesaplanması ve bu değerlerin grafiksel olarak aylık ve yıllık olarak gösterilmesi sağlanmıştır. Bu yazılım, zamanın daha iyi bir şekilde kullanımını sağlayacak ve doğrudan veya dolaylı olarak sistem maliyetlerinin azalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca elde edilen veriler iller bazında çeşitli iklim faktörlerinin dağılımına ilişkin haritaların ve grafiksel gösterimlerin hazırlanabilmesi açısından gereklidir. Geliştirilen programı kullanılarak İç Anadolu bölgesi için çalışma yapıldığında çalışılabilir gün sonuçları hemen dikkat çekmektedir. Bunlar; toprak işleme için çalışılabilir gün oranları % 45- 55 civarında iken, bakım işlemleri için bu oran % 32-42 arasında, hasat işlemlerinde ise bu oran 30-38 arasında olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the workable days in agriculture using meteorological parameters, and a databank was formed obtaining the inputs from all weather stations in Turkey, including the ones located in Central Turkey, which cover a 20.year period, from 1986 to 2006. Running a mathematical model in a computer software specifically designed for this purpose, the data of this databank were exploited to calculate the workable days on a land for soil treatment, crop care and harvest for any given region and to show these data with graphs on monthly or yearly basis. This software may help to use time more economically and reduce the system costs directly or indirectly. Moreover, the data collected are quite necessary to prepare some national or local charts and graphs related to the general distribution of various climate factors. Using the model, specifically developed for this purpose, for Central Turkey, two immediate results were noticeable: First, workable days were 40-45% for land cultivation, 32-42% for treatment and 30-38% for harves