Pnömatik bir pamuk hasat makinası tasarımı
Design of a pneumatic cotton harvester
  1. Tez No: 233404
  2. Yazar: AHMET KILIÇKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BÜLENT COŞKUN, PROF. DR. RAHMİ KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, pnömatik bir pamuk hasat makinası tasarlanmış ve imal edilmiş olup, makinanın laboratuvar ve tarla denemeleri gerçekleştirilerek performans değerlerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Bu amaçla, negatif basınçlı pnömatik iletim sistemi tasarım parametreleri kullanılmıştır. Laboratuar denemelerinde pamuk lüle kopma kuvveti, kritik hava hızı, vakum basıncı, vakum kaynağı güç gereksinimi gibi karakteristik değerler belirlenmiştir. Tarla denemelerinde ise, prototipi imal edilen makinanın hasat etkinliğini saptamaya yönelik, doğal dökülen kütlü oranı, kütlü verimi, yere dökülen kütlü oranı, bitki üzerinde kalan kütlü oranı, toplam kayıp kütlü oranı gibi kriterler belirlenmiştir.Laboratuvar denemeleri Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü laboratuvarlarında gerçekleştirilmiştir. Tarla denemeleri ise, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Üretim Çiftliğinde yapılmıştır. Tarla denemeleri için Beyaz Altın, Carmen ve Diamond gibi Ege Bölgesinde yetiştiriciliği yoğun olarak yapılan, makinalı hasada uygun pamuk çeşitlerinin ekimi yapılmış ve tesadüf blokları deneme düzenine göre oluşturulan parsellerde denemeler gerçekleştirilmiştir.Tarla denemelerinde her bir çeşit için ayrı ayrı değerler elde edilmiş ve her çeşide ilişkin makina performans değerleri belirlenmiştir. Sonuçlar istatistiksel paket program kullanılarak p=0.05 seviyesinde analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre tasarlanan makinanın çeşitlere göre toplam hasat etkinliği, en düşük % 73,64 oranında Diamond çeşidinde ve en yüksek % 77,89 oranıyla Beyaz Altın çeşidinde olduğu belirlenmiştir. Carmen çeşidinde ise makinanın toplam hasat etkinliği % 77.49 olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, design and production of a pneumatic cotton harvester have been carried out; and then, the laboratory and field performance values of this machine have been tried to be determined. For this purpose, by producing the parts composing the pneumatic cotton harvesting machine of which design parameters have been determined, harvesting performance of pneumatic cotton harvesting machine has been evaluated in experimental set-up equipped in laboratory conditions and by means of field testing. In this laboratory testing, characteristic indices, such as force of cotton lock break-off, air velocity, vacuum pressure, energy requirement of vacuum source, have been analyzed. In accomplished field testing, criteria such as rate of natural fall down, cotton yield, rate of fall down of cotton, rate of remained on the plant, rate of total losses cotton have been determined to establish the harvesting effectiveness of the pneumatic cotton harvesting machine of which prototype has been produced.Laboratory testing has been performed in the laboratories of Ankara University, Faculty of Agriculture, Department of Agricultural Machinery. Field testing has been, however, accomplished in Adnan Menderes University, Faculty of Agriculture, Production Farm. For this reason, cotton varieties, for example, Beyaz Altın, Carmen and Diamond, which are predominantly cultivated in Ege Region and are convenient to mechanical harvesting, have been planted and testing has been performed according to randomized blocs design.All of the values obtained have been displayed separately for each variety and correspondig to relating to each variety mechanical performance values have been determined. The data collected from the field experiments were analyzed using Minitap statistical proğram at p= 0.05 level. According to findings obtained, it is seen that the designed machine has carried out picking at an approximately desirable level and overall harvesting efficiency due to different varieties has been minimum 73,64 % at Diamond variety, maximum 77,89 % at Beyaz Altın variety. The harvesting efficiency of machine has been determined 77,49 % at Carmen variety.