Türkiye'de orman fakültelerinin orman ekonomisi anabilim dallarındaki araştırma ve yayın faaliyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of research and publication activities of forest economics departments of forest faculties in Turkey
- Tez No: 233417
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN ÖZDEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Education and Training, Forestry and Forest Engineering
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma; Türkiye'de eğitim ve öğretim faaliyetlerinde bulunan 9 orman fakültesindeki ormancılık ekonomisi anabilim dallarında görev yapan öğretim elemanlarının son 10 yıllık dönem boyunca (1998?2007) yapmış oldukları araştırma ve yayın faaliyetlerinin belirlenerek bir durum değerlendirmesinin yapılabilmesi amacı ile ele alınmıştır. Özellikle yeni kurulan orman fakülteleri ile birlikte fakülte sayılarının fazla olduğu tartışmalarının yapıldığı bir ortamda, yeni orman fakültelerinin diğer köklü fakültelerle kıyaslandığında arada sanıldığı gibi büyük farklılıkların olup olmadığıyla ilgili sınırlı da olsa bir fikir sahibi olunabilecektir. Çalışmada; toplam 50 öğretim elemanının uluslararası indekslerce taranan araştırma ve yayın faaliyetleri belirlenerek, Ankara Üniversitesi yükselme ve atanma kriterlerine göre değerlendirilmiş ve yayın faaliyetlerine yönelik sonuçlar çeşitli çizelgeler halinde sunulmuştur. Böylece; araştırmanın ana materyalini oluşturan orman fakültelerinin ormancılık ekonomisi anabilim dallarındaki araştırma ve faaliyetlerinin durumu ile hangi fakültelerde ilerleme kaydedildiği belirlenerek nitelikli yayın ve araştırma faaliyetlerine yönelik yapılması gerekenler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been dealt in order to determinate and evaluate research and publication activities of forest economics department?s academicians at nine forest faculties in Turkey beyond ten years period between 1998-2007. Maintaining an opinion if there are big differences or not as compared with newly initiated and long-established forest faculties will be possible especially in a discussed atmosphere of increasing number of forest faculties. Research and publication activities of fifty academicians searched by international indexes have been determined and evaluated according to promotion and appointment criterions of Ankara University. The results have been presented as a variety of table in this study. Thus, the situation of research and publication activities of forest economics departments, composed the main material of this study have been determined and studies in order to make high quality publications and research activities have been examined.