Ekolojik mimari ve ekolojik büro yapılarında iç bahçelerin çalışma ortamına etkisi
Ecological architecture and effect of courtyards in ecological office structures to working environment
  1. Tez No: 233448
  2. Yazar: ZEYNEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL ULUENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasında; ekolojik mimari, ekolojik mimarinin büro yapılarındaki önemi ve özellikle tez konusunu oluşturan, ekolojik büro yapılarında önemli bir yere sahip olan iç bahçelerin çalışma ortamına olan etkisi incelenmektedir.Bu doğrultuda yapılan çalışma 5 bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde: ekolojik mimari kavramına genel bir giriş yapılmakta ve temellerinin nasıl atıldığı, büro yapıları ile nasıl birleştiği ve bu birleşmenin çalışma ortamındaki insanları nasıl etkilediği anlatılmaktadır.İkinci bölümde: ekolojinin açıklaması, ekolojik mimari kavramının tanımı, temel hedefleri, ekolojik mimari akımının öncülerine göre ekolojik mimarinin ne anlama geldiği, ekolojik tasarımın nasıl olacağına ve tarihçesine, ekolojik tasarım kriterlerinde önemli bir yere sahip olan; enerji kullanımı, iklimsel veriler (su kullanımı, hava kullanımı, arazi kullanımı), malzeme kullanımı (yapı formu, yapı malzemesi, yapı kabuğu) ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır.Üçüncü bölümde: yüksek yapıların tanımı ve yüksek yapılara neden ihtiyaç duyulduğu, yüksek büro yapılarında tüketimin son yüzyılda giderek arttığı ve bu nedenle sürdürülebilirlik ve kendi kendine yetebilme açısından ekolojik olarak tasarlandığı ve bu tasarımın ilk aşamasında dikkat edilecek prensipler, ekolojik büro yapılarının özelikleri, günümüzde ekolojik büro yapılarının bu kadar çok tutulmasını daha iyi anlayabilmek için geleneksel büro yapıları ile karşılıklı olarak incelenmesi, ekolojik büro yapılarının özelliklerinin çalışma mekanına sağladığı avantajlar ve iç mekanlarının düzenlenmesi (atriyumlar, aydınlatma, ısıtma-havalandırma, yapısal elemanların seçimi ve kullanımı, yapıda dikey peyzajlar (iç bahçeler)) örnek uygulamalarla açıklanıp incelenmektedir.Dördüncü bölümde: iç bahçelerin tanımı, tarihçesi, ekolojik büro yapılarında iç bahçe tasarımının amacı ve kullanımı, ekolojik büro yapılarında iç bahçe bitkilerinin özellikleri (ışık istekleri, sıcaklık istekleri, su ve nem istekleri) ve bu özelliklere göre yapılan tasarımlar, iç bahçe bitkilerinin mimari formları ve bu formlara göre ekolojik büro yapılarında kullanılan iç bahçe bitkilerinin fonksiyonel özellikleri uygulamalı tasarım örnekleri ile ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.Beşinci bölümde: ekolojik büro yapılarının olmazsa olmazlarından olan ve önemli bir yere sahip iç bahçelerin çalışma ortamına sağladığı; havalandırma ve iklimlendirme, malzeme, renk, sürdürülebilirlik, estetik, motivasyon, verimlilik, psikolojik etkileri nedenleri ve açıklamalarıyla incelenmektedir.Anahtar Kelimeler; Ekolojik mimari, ekolojik büro yapıları, atriyumlar, iç bahçeler, büro yapılarında verimlilik.
Özet (Çeviri)
In this piece of written research; ecological architecture, importance of ecological architecture in office structure, and especially effect of a courtyard ? important place in ecological office structure and composing this piece of written research ? to working environment are researched.For this purpose, this study is composed of 5 parts:In the first part: general introduction of ecological architectural concept, how it started, joined with office structure and how this joining affects people in working environment are explained.In the second part: comment of ecology, definition of ecological architectural concept, its basic aims, according to pioneer of the ecological architectural trend what ecological architecture is, how ecological design will be, its history, usage of energy that has an important place in criteria of ecological design, climate data ( usage of water, air and land), usage of material ( form of structure, material of structure, exterior of structure) are rigorously explained.In the third part: definition of high structures, why high structures are needed, why consumption in high office structures increased in the last century, and for this reason; why high structures are designed as ecological structures for sustainability and self-sufficiency, principles that will be attended in the first step of this design, features of ecological office structures, comparing traditional office structures and ecological office structures to understand well how ecological office structures are liked, advantages of features of ecological office structures in working environment, arrangement of the inside of structures (atriums, lighting, warming, air-condition, choosing of structural parts, vertical land space in the structures (courtyards)) are researched with examples and definitions.In the fourth part: definition of courtyards, its history, usage and aim of courtyard design in the ecological office structures, features of courtyard plants in ecological office structures (their light, temperature, water, and damp requests) and designs according to these features, architectural forms of courtyard plants and functional features of courtyard plants that are used in office structures according to architectural forms are explained with particle design examples.In the fifth part: air-condition, material, color, sustaindaility, aesthetic, motivation, fertility and psychological effects to working environment of courtyard that has an important place in ecological office structures are researched with their reasons and definitions.Key Words; Ecological architecture, ecological office structure, atriums, courtyards,fertility in office structure