Araç plakası tanınması
License plate recognition of vehicles
  1. Tez No: 233456
  2. Yazar: MELİH ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OKATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Günümüzdeki teknolojik gelişmelerin ışığında büyüyen trafik problemi, güvenlik ve kontrol ihtiyaçları gibi problemlere çözüm olabilecek, insansız kontrol birimler tasarlamak ana hedeftir. Trafik denetleme, gişe otomasyonu, otopark giriş kontorlü, askeri sahalarda araç kontrolü gibi uygulama alanlarında verimli olarak kullanılabilir.Bu çalışma Türk plaka standartlarına uyan sivil araçlar için geliştirilmiş bir uygulamasıdır. Bu çalışmada plaka tanıma için yapay sinir ağları kullanılmıştır. Resim işleme kısmında smearing algoritması, morfoloji yöntemleri ve sobel kenar bulma gibi yöntemler kullanılarak yapılmıştır. Tanıma işlemi 3 aşamada gerçekleşmektedir. Bunlar araç görüntüsünün ön işlemesi, plaka alanının bulunması ve plakadaki karakterlerin tanınmasıdır.
Özet (Çeviri)
This project is developed to solve security and control problem in the growing traffic problem with technology in the near future. Main target is that develop without human unit. This Project can be used to check traffic, ticket Office automation, car park and military areas.This Project is developed for Turkish license plate standart that fit civilitian car. In the part of image processing we used like these methods: smearing algorithm, morfhology and sobel edge detection. We use neuron network for license plate recognition. Recognition realize in 3 steps that preprocessing car image, find license plate region and recogizing characters in license plate.